13 بهمن ماه (2 فوریه) مصادف با روز جهانی تالاب است.

در سال 1971 میلادی کنوانسیونی در شهر رامسر بنام تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی معروف به کنوانسیون رامسر که معاهده‌ای بین 18 کشور بود ،تصویب شد. این کنواسیون مربوط به حفاظت از تالاب و حمایت از پرندگان مربوط به تالاب بوده که بر همین اساس روز 13 بهمن ماه روز جهانی تالاب نام‌گذاری گردیده است. هم اکنون در سال 2018، 169 کشور در جهان عضو این معاهده گردیده‌اند. این کنوانسیون به عنوان قدیمی‌ترین معاهده بین‌المللی برای حفاظت از محیط زیست شناخته شده.
به همین مناسبت قصد داریم به همراه شما عزیزان سفری کوتاه به معروف‌ترین تالاب‌های ایران داشته باشیم.

1. تالاب انزلی
این تالاب که واقع در استان گیلان بوده بزرگترین زیستگاه طبیعی جانوران ایران محسوب شده به نحوی که همه ساله علاوه بر افزایش تعداد افراد بازدید کننده پذیرای پرندگان بسیار از اقصی نقاط ایران و جهان است.


2. تالاب زریوار (زریبار)
این تالاب به عنوان زیباترین و منحصربفردترین دریاچه آب شیرین در ایران و جهان به شمار می‌رود. این دریاچه به دلیل واقع شدن در جنگل‌های انبوه و زیبای بلوط عنوان مهمترین جاذبه گردشگری غرب ایران را به خود اختصاص داده. آب این دریاچه به دلیل اینکه از هیچ رودخانه‌ای فراهم نمی‌شود، اهالی منطقه عقیده دارند که دریاچه زریوار افسانه‌ای بوده و به صورت خود جوش عمل می‌نماید.


3. تالاب صورتی
یکی دیگر از تالاب‌های ایران واقع در استان سیستان و بلوچستان تالاب صورتی بوده که به عنوان جاذبه طبیعی و گردشگری خاص ایران مطرح می‌باشد. از دلایل رنگ خاص این تالاب به خاطر فعالیت بیش از حد پلانگتون‌های موجود در تالاب و همین طور فراوانی مواد معدنی و آلی که از طریق رودخانه‌ها به این تالاب وارد می‌شود.


4. تالاب شادگان
یکی از تالاب‌هایی که هنوز هم در ایران و خوزستان ناشناخته باقی مانده تالاب شادگان است که به عنوان یکی از بزرگترین تالاب‌های ایران شناخته شده. کوچه‌های روستای سراخیه درون تالاب قرار داشته به همین دلیل به ونیز ایران مشهور گشته و یکی دیگر از جذابیت‌های این تالاب وجود همزمان آب شور و شیرین و لبه شور می‌باشد.


5. تالاب استیل
این تالاب به عنوان یکی از 5 نقطه گردشگری استان گیلان شناخته شده که روزانه میزبان گردشگران پرندگان زیادی است. تالاب استیل به عنوان یکی از تالاب‌های آب شیرین ایران شناخته شده که چند سالیست در این منطقه شکار ممنوع گردیده و از زیبایی‌های دیگر این تالاب وجود جنگل‌های سرسبز و درختاب شناور توسکا می‌باشد بر همین اساس نام دیگر این تالاب درختان شناور بوده.


6. تالاب چغاخور
یکی از جاذبه‎های گردشگری چهارمحال بختیاری تالاب چغاخور بوده که از ویژگی منحصربفردش داشتن یک نوع ماهی خاص به نام ماهی گوره خریه است.


7. تالاب میقان

تالاب میقان جزء 10 تالاب برتر و مهم ایران شناخته شده و در فرورفتگی بنام چاله اراک قرار گرفته. این تالاب به همراه تالاب گاوخونی به عنوان اصلی‌ترین زیستگاه پرندگان مهاجر در فصل زمستان شناخته شده.
یکی از اتفاقات جالب این تالاب مهاجرت پرندگان درنا به این تالاب بوده که 15 آبان ماه روز درنا نام‌گذاری شده.


8. تالاب هشیلان
یکی دیگر از تالاب‌های مربوط به غرب ایران تالاب هشیلان بوده که به معنی لانه ماران می‌باشد. در این تالاب می ‌توان هر نوع خرنده‌ای از ماهی و لاکپشت گرفته تا سوسمار، مارمولک و… پیدا نمود. در زمان سرد شدن هوا این منطقه زیستگاه خوبی برای پرندگانیست که از آسیای مرکزی به این منطقه مهاجرت می‎نمایند.


9. تالاب پساب یزد
تالاب پساب یزد تالابیست در دل کویر که از رهاسازی آب‌های تصفیه شده فاضلاب در میان شن‌های روان ایجاد گشته و به دلیل کمبود آب در کویر یزد این منطقه به آبشخور جانوران موجود در کویر تبدیل شده. این تالاب هم اکنون به عنوان تفرجگاهی برای کویرگردی و حتی سافاری در محدوده کویر یزد شناخته شده.


10. تالاب قوری گل
یکی از دریاچه‌های زیبا که در جاده ترانزیتی تبریز-بستان آباد قرار دارد تالاب قوری گل بوده که از آب این تالاب و دریاچه برای آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود. این تالاب به دلیل مهاجرت پرندگان دارای اهمیت بسیاری بوده و در سطح بین المللی به ثبت رسیده البته ویژگی این تالاب نسبت به سایر تالاب‌های منطقه وجود آب شیرین است.


11. تالاب فریدونکنار
یکی دیگر از تالاب‎هایی که در سطح بین المللی مطرح شده تالاب فریدونکنار بوده که در استان مازندران واقع گردیده است. این تالاب مجموعه‎ایست از گیاهان و جانورانی که در غنی‎ترین تالاب شمال کشور زندگی می‌کنند. این تالاب به عنوان زیستگاه یکی از نادرترین موجود زنده دنیا بنام درنای سیبری تبدیل گشته است.


12. تالاب آبشینه
این تالاب در نزدیکی همدان و در پشت سد آبشینه واقع گریده،این تالاب مکان مناسبی برای پرندگانی است که در فصل بهار مهاجرت کرده و تا آخر مهر در این تالاب هستند.

13. تالاب گمیشان
یکی از تالاب‌های زیبا و جذابی که زیبایی منحصر به فردی دارد تالاب گمیشان بوده که به دلیل قرار گرفتن در لیست تالاب‌های کنوانسیون رامسر در حد بین المللی مشهور بوده و با توجه به حفاظت های انجام شده از امنیت بالایی برخوردار است. در فصل زمستان این تالاب میزبان پرندگام مهاجریست که از هر جایی با این تالاب آمده‎اند.


14. تالاب گهر کوچک
آب دریاچه گهر بعد از خروج از دریاچه به سمت گودالی کوچک رفته و در آنجا این میزان آب جمع‌آوری می‌شود و سبب ایجاد تالابی زیبا که مکان جمع‌آوری ماهی‌های تزئینی زیباییست می‌شود.

15. تالاب عشق‌آباد
تهرانی‌های عزیز اگر به دنبال تالابی زیبا در اطراف تهران برای دیدن پرندگان مهاجر هستید، تالاب عشق آباد بهترین گزینه برای گردشی در اطراف تهران بوده البته به دلیل عدم توجه و حفاظت و به دلیل ورود آب فاضلاب این تالاب در حال نابودی و تبدیل به باتلاق می‌باشد.


16. تالاب کانی برازان
یکی از تالاب‌های مهم در آذربایجان غربی تالاب کانی برازان است که توسط احیای انجام شده در این تالاب، تبدیل به حیات وحش گردیده. این تالاب به عنوان مهم‌ترین تالاب کشور به عنوان زیستگاه با ارزشی برای پرندگان آبزی انتخاب شده که پتانسیل تبدیل این تالاب به نخستین سایت پرنده‌نگری در ایران را دارد.


17. تالاب آذینی
این تالاب از شگفت‌انگیزترین تالاب‌های گرمسیری ایران بوده که می‌توان مجموعه‌‍‎‌‍‌‌ای از نایاب‌ترین درختان از جمله چندل را در این تالاب مشاهده نمایید.


18. تالاب گنجگاه
این تالاب بیشتر پذیرای پرندگانی بوده که در حال نابودی و انقراض هستند.

19. تالاب گاو خونی
یکی دیگر از تالاب‌هایی که در سطح بین المللی معروف است تالاب گاوخونی بوده. این تالاب عنوان غنی‌ترین زیستگاه طبیعی را به خود اختصاص داده که یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه مطرح شدن این تالاب به عنوان پناهگاهی برای پرنده‌گان مهاجر است.

20. تالاب کجی نمکزار
یکی از جاذبه‌های گردشگری خراسان جنوبی تالاب کجی نکمزار بوده که با وجود خشکسالی هنوز هم پابرجاست که به دلیل پایین بودن سطح ارتفاع  این تالاب به محل تجمع زهاب منطقه تبدیل شده و به دلیل شوری بیش از حد این تالاب تبدیل به دریاچه نمکی گردیده. این تالاب تبدیل به محل امنی برای پرندگان مهاجر گردیده است.


21. تالاب هله
این تالاب برای پرندگانیست که در فصل سرد زمستان مهاجرت کرده و زمستان خود را در این تالاب می‌گذرانند. در گذشته نه چندان دور این تالاب پر از پرندگان مهاجر بوده ولی در اثر شکار غیر مجاز جمعیت پرندگان کم شده است.

22. تالاب مژن‌آباد
این تالاب به عنوان پناهگاه مناسبی برای پرندگان محسوب شده و حتی مکان مناسبی برای تخم‌گذاری پرندگان حساب می‌شود.