یکی از تفریحات امروزی همه مردم رفتن به سفر و ایجاد گردش و تفریح مناسب است ولی با وجود دغدغه‌های امروزی، نبود فرصت کافی و مناسب و هزینه‌های گزاف تورهای مسافرتی خیلی‎ها توان رفتن به سفر را ندارند. پونز در این باره پیشنهاد ویژه‌ای برای شما عزیزان در نظر گرفته که بتوانید در تعطیلات آخر هفته بدون هزینه زیاد به سفری کوتاه و دلچسب خود بروید. در این پیشنهاد بیشتر هدف پونز آشنایی شما با روستاهای نزدیک تهران و فرار از هوای ناسالم پایتخت می‌باشد.
1. روستای خور
این روستا در دامنه قله گندم چال در شمال غربی استان تهران قرار داشته و دارای طبیعتی بکر و منحصر به فرد است. در فصل تابستان دارای آب و هوای دلچسب و خنک که هر گردشگری را جذب خود می‎نماید و در زمستان، ایام سردسال یکدست پوشیده از برف گردیده ولی به دلیل وجود برف زیاد مسیر دسترسی به آبشار سخت‎تر می‎شود.


از جاذبه‎های گردشگری این منطقه آبشار خور بوده که دارای ارتفاع 50 متر است و به صورت عمود بر روی صخره می‌ریزد، فاصله این آبشار از روستا 2 کیلومتر و بهترین گزینه برای رفتن به این آبشار پیاده‎روی و گذشتن از میان باغات و درختان سیب، زردآلو، گیلاس و… است. از محاسن این آبشار می‎توان به کانالکشی‌هایی برای جلوگیری از هدر رفتن آب و همچنین تعبیه آب باغات اطراف دریاچه اشاره نمود.

2. روستای چلاو
روستایست در منطقه جنگلی با طبیعتی بکر و دیدنی که در جنوب شرقی آمل واقع گردیده است. دلیل سرسبزی و جنگلی بودن این منطقه به خاطر بارش بیش از حد باران در این دره بوده و یکی از دلایل نام‌گذاری این روستا به نام چلاو به خاطر بارش شدید باران که اهالی این روستا به آن شلاو می‌گویند.

یکی از شگفتی‌های این روستا آبشار برجی‎کلا که به صورت 4 آبشار است سه آبشار اول بصورت پله‎ای و عریض و دارای ارتفاع 7 متری هستند و آبشار چهارم در حوضی بزرگ و با ارتفاعی در حدود 23 متری جاریست. اگر می‎خواهید ار این آبشار بازدید نمایید نیاز به سختی زیادی نیست فقط با کمی پیاده‌روی کوتاه می‌توانید به این آبشار زیبا برسید.
مسیر دسترسی: با طی کردن 25 کیلومتر راه از طرف آمل به تهران در سمت چپ جاده به پلی بنام پل منگل می‎رسید که باید 15 کیلومتر راه فرعی را بروید تا به روستای چلاو برسید.

3. روستای واریش و وردیج
در دل کوه‎های البرز و غربی‌ترین نقطه تهران دو روستا به دور از همهمه و شلوغی به نام وردیج و واریش قرار گرفته است. از سمت وردآورد جاده‌ای پیچ در پیچ و کوهستانیست که در امتداد این جاده ابتدا به روستای وردیج و سپس به روستای واریش می‌رسید.


از زیبایی‌های این دو روستا به وجود صخره و کوه‌هایی به شکل آدم سنگی می‎توان نام برد البته این دو روستا به نام روستای آدم سنگی هم مشهور بوده‌اند. بهترین زمان برای سفر به این دو روستای زیبا در فصل بهار است که تمامی درختان گیلاس و آلبالو شکوفه داده‌اند و کل روستا یکدست بواسطه درختان سفید پوش گردیده است. از جادبه های گردشگری این روستا آبشار لت‌مال می باشد.
مسیر دسترسی: از سمت اتوبان تهران- کرج در ناحیه وردآورد جاده‎ای آسفالتی و پیچ در پیچ برای رسیدن به این دو روستا وجود دارد.

4. روستای جلیزجند
حتما تابحال اسم تنگه واشی را شنیده‌اید ولی نمی‌دانستید در این محل روستایی به نام جلیزجند وجود دارد ولی تنها نام تنگه واشی آشنا می‌باشد.


تنگه واشی به عوان جاذبه گردشگری نزدیک این روستا در همه فصول سال بخصوص در بهار و تابستان دیدنی و زیباست البته اگر قصد عبور از رودخانه را دارید تنها در فصل بهارو تابستان می‌توانید به این مکان بروید.
مسیر دسترسی: فاصله این روستا از تهران حدود 13 کیلومتر بوده و باید از جاده فیروزکوه- تهران به این روستا بروید فاصله تنگه واشی تا این روستا حدود 4 کیلومتر می‌باشد.


5. روستای افجه
این روستا در حوالی شهرستان شمیران و در نزدیکی دشت‌های هویچ واقع گردیده. یکی از جذابیت‌های این روستا وجود دشت هویچ که روایت است در گذشته در این دشت کشت هویج صورت می‌گرفت.


یکی دیگر از دیدنی‎های این روستا آبشار پسچویک (پسکوهک) و آبشار موآب بوده که آبشار پسچویک ارتفاعی در حدود 15 متر و ارتفاع آبشار مو‌آب چیزی در حدود 180 متر می‌باشد که این آبشار فقط در اواخر فصل تابستان آرام و کم آب ولی در سایر فصول سال به شدت پرآب و خروشان است.
مسیر دسترسی: از میدان بسیج واقع در لواسان جاده‌ایست که باید حدود 8 کیلومتر بپیمایید تا به روستا افجه برسید.


6. روستای فیلبند

روستایی بسیار زیبا و دیدنی در جنوب آمل و بابل به سمت سنگچال که دارای جاده پر پیچ و خم است. در هر زمان از سال به این منطقه می‌روید ممکن است شاهد چندین آب و هوا در چند ساعت باشید ممکن است برف و باران ببارد و بعد از آن آفتابی سوزان و گرم در بیاید. منظره سنگچال از روستای فیلبند بسیار زیبا و دیدنیست ساعت‌ها هم محو تماشای این منظره بنشینید باز هم کم است.


در روستای فیلبند چشمه‌ای معروف به نام لار وجود دارد که به علت وجود املاح معدنی موجود در این آب برای درمان درد کلیه و استخوان‌سازی بسیار مفید است.
مسیر دسترسی: از سمت تهران وارد جاده هزار شوید و در حدود 25 کیلومتری آمل جاده‌ای فرعی به نام سنگچال، انتهای این جاده روستای فیلبند می‎باشد. 

7. روستای کرکبود
در شمال شرق طالقان روستایی متفاوت به نام کرکبود وجود دارد درون روستا درختان تنومند و بزرگی قرار دارد که در هیچ کدام از روستاهای طالقان نمی‌توان درختان به این تنومندی پیدا نمود.


این روستا در درون دره‌ای واقع گردیده که از میان آن آبشاری زیبا و باشکوه به نام آبشار کر در جریان است از زیبایی‌های این آبشار ریزش آب بر روی صخره‌های سنگی و ایجاد جلوه‌ای دلنشین است.
مسیر دسترسی: حدود 14 کیلومتر که در درون طاقان بپیمایید به روستای کرکبود می رسید.


8. روستای آبنیک
این روستا در حوالی شهرستان شمیرانات واقع گردیده که بسیار سرسبز و خوش آب و هوا است.


از جاذبه‎های گردشگری این روستا می‎توان به آبشار آبنیک یا کلارود اشاره نمود که در رودخانه‌ای به همین نام جاری می‌گردد و در نهایت به عنوان یکی از شاخه‌های رودخانه جاجرود به حساب می‎آید.
مسیر دسترسی: اتوبان بابایی به سمت جاده لشگرک سپس به سمت فشم، در انتهای جاده فشم به روستای آبنیک می‌رسید.

9. آبشار گزو و جنگل‌های سواد کوه
این آبشار در نزدیکی جنگل‎های لفور قرار دارد و از دو آبشار تشکیل شده است که آبشار اولی حدود 5 متر ارتفاع و آبشار دومی در حدود 43 متر ارتفاع دارد.
مسیر دسترسی: از سمت جاده فیروز کوه به سمت قائم شهر حرکت نمایید سپس از روستای جوارم به سمت سد لفور بروید و از آنجا به آبشار گزو می‎رسید.

10. روستای زرین دشت
این روستا به حدی زیباست که نظر هر کسی را حتی اگر به طبیعت و طبیعت‌گردی علاقه‌ای نداشته باشد به خود جلب می‌نماید روستای زرین دشت در نزدیکی فیروزکوه قرار دارد. از جاذبه‎های گردشگری این روستا وجود رودخانه حبله‌رود که دارای خواص درمانی بسیاری است.
مسیر دسترسی: از تهران به سمت فیروز کوه حرکت نمایید و بعد از گذشتن از دماوند و آب‎سرد روستای زرین دشت قرار دارد.


11. روستای برگ جهان
روستای بسیار زیبا در نزدیکی تهران در توابع شهرستان لواسان و مناسب برای گردش و تفریح تعطیلات آخر هفته است. این روستا در فصل بهار و تابستان بسیار زیبا و دیدنیست ولی از زیبایی‎های این روستا در فصل پاییز و تمایز رنگ برگ درختان بوده.


از زیبایی‌های این روستا وجود رودخانه برگ جهان که در نهایت با رودخانه رودبار یکی شده و در نهایت به سد لتیان سرریز می‎شود.
مسیر دسترسی: بعد از رسیدن به لواسان باید به سمت افجه و در نهایت به روستای برگ جهان می‎رسید. فاصله بین آبشار برگ جهان و خود روستا نیاز به کوهپیمایی و پیاده‌روی 1 ساعته است.