در بخش‌های قبلی در باب موزه زندان قصر توضیحاتی ذکر گردید ولی تنها این زندان تبدیل به موزه نشده است بلکه زندان عبرت هم چند سالیست که تبدیل به موزه شده ولی متاسفانه این موزه جذاب و دیدنی کمترین میزان بازدید کننده را دارد. از میدان امام خمینی که به سمت باغ ملی حرکت می‌نمایید شاهد رویارویی با مخوفترین موزه ایران هسنید. روزگاری نه چندان دور این محل زندانی برای مبارزان سیاسی علیه رژیم طاغوتی شاه و محلی برای شکنجه و آزار و اذیت مبارزان سیاسی بوده است. می‌توان گفت جاییست عجیب ولی روایتگر بخشی از تاریخ معاصر ایران است. به حدی معماری و طراحی این موزه جالب و شگفت‌آور است که در طول این سالیان هیچ زندانی نتوانست از این زندان فرار نماید.


یکی از مخوفترین و دردناکترین موزه‌های ایران، موزه عبرت می‌باشد، البته این موزه در زمان‌های قدیم به عنوان اولین زندان مدرن ایران مشهور بوده و در سال ۱۳۱۱ افتتاح گردید. در ابتدا قرار بر آن بود این زندان به عنوان زندان اختصاصی زنان باشد ولی در زمان محمدرضا پهلوی تبدیل به زندان اختصاصی برای مبارزن سیاسی و ساواک گردید. اگر آدم جسور و نترسی هستید این موزه پیشنهاد خوبی برای شما عزیزان است.
مرمت و بازسازی این موزه در سال ۱۳۸۲ پایان یافت و به عنوان دیدنی‌ترین موزه ایران تبدیل شد. اگر به این موزه بروید کاملا متوجه بازسازی دقیق و بدون نقص این موزه خواهید شد.
هم اکنون بخش‌هایی که می‌توانید ار موزه عبرت بازدید نمایید شامل موارد زیر می‌گردد:
۱. اتاق شکنجه

۲. حمام

۳. اتاق زیر هشت

۴. اتاق ماشین رئیس‌های زندان

۵. پلاک‌های زندانیان

۶. اتاق البسه

۷. اتاق ملاقات

۸. اتاق پانسمان

۹. اتاق سلاح

۱۰. محوطه اصلی

مسیر دسترسی: برای رفتن به موزه عبرت، از ایستگاه مترو میدان امام خمینی تهران استفاده کنید. در محدوده این ایستگاه، کاخ گلستان،‌ موزه ملی ملک، موزه پست، میدان مشق، ساختمان قدیم وزارت امور خارجه، موزه ملی ملک، موزه آبگینه و موزه باستان ایران قرار دارد که مقصد گردشگری خوبی برای روزهای آخر هفته در زمستان است.
موزه عبرت از میدان امام خمینی، فاصله کمی دارد و پیاده می‌توانید به این مقصد مخوف در تهران، حرکت نمایید. ابتدای خیابان فردوسی جنوبی، کوچه‌ای وجود دارد به نام کوشک مصری در اواسط آن، خیابان شهید یارجانی واقع شده و تابلوی بزرگ موزه عبرت، از دور نمایان است.
همانطور که از بیرون ساختمان مشاهده خواهید کرد، اثری از یک زندان و عمارتی مخوف از بیرون دیده نمی‌شود و وقتی به داخل می‌روید، بخشی از جنایت‌های رژیم پهلوی را به روایت اسناد مستند و آثار به جا مانده از آن روزگار، مشاهده می‌نمایید.