در ایران باستان باور بر آن بوده که با فرارسیدن شب یلدا روزها طولانی‌تر شده و تاریکی و ظلمت کمتر می‌شود به همین دلیل آخرین روز پاییز و اولین شب زمستان را شب زایش خورشید می‌دانند و برای این شب طولانی جشنی برپا می‌نمایند.
به یاد این شب از چندین روز قبل تکاپوی خرید تنقلاتی مانند انواع میوه‌جات بخصوص انار و هندوانه، آجیل، شیرینی، غذای محلی و …در مردم دیده می‌شود. در این بین آجیل و میوه  شب یلدا به عنوان مهمترین خوراکی‌های سر سفره شب یلدای ایرانیان معروف هستند. این تنقلات شامل پسته،گردو، بادام، فندق، هندوانه، انار و… می‌باشد، البته در برخی از شهرها مرسوم است که از میوه‌های خشک هم به عنوان آجیل شب یلدا استفاده می‌گردد.
ولی در این بین زمانی که به خرید می‌روید چیزی جز قیمت‌های سرسام آور توجه شما را جلب نمی‌نماید، توصیه می‌شود که آجیل و شیرینی را از مراکز مجاز و قانونی خریداری نمایید و برای خرید میوه به مراکز میوه و تره بار سر بزنید.
بر همین اساس شما عزیزان می‌توانید که از طریق اپلیکیشن پونز به تمامی مراکز مجاز خرید و فروش آجیل و شیرینی  و میادین میوه و تره‌بار دسترسی داشته باشید کافیست این اپلیکیشن را نصب نمایید و به راحتی فروشگاه مورد نظر خود را پیدا نمایید.