استان گیلان به عنوان یکی از سرسبزترین استان‌های شمالی ایران شناخته شده که دارای جاذبه‌های گردشگری و توریستی فراوانی از جمله آبشارهای زیبا می‌باشد. بهترین فرصت برای گردش در بازدید از این آبشارها در زمان تعطیلی و به همراه خانواده و دوستان است.

1. آبشار لاتون
بازدید از آبشار‌های زیبای استان گیلان را با آبشار لاتون که در جنوب شهر آستارا روستای کوته کومه قرار دارد شروع می‌کنیم.  این آبشار که به عنوان بلندترین آبشار ایران شناخته شده ارتفاعی در حدود 105 متر دارد. در نزدیکی این آبشار، آبشار دیگری به ارتفاع 65 متر قرار دارد که سرریز این آبشار نسبت به آبشار لاتون بیشتر بوده و همین امر سبب زیبایی بیشتر آبشار می‌گردد.

2. آبشار لونک
از آبشار دیدنی در نزدیکی شهر سیاهکل که دارای دو آبشار می‌باشد که در فصول پر باران مثل بهار و پاییز بسیار پر آب بوده ولی در فصل تابستان کم آب می‌شود.

3. آبشار ورزان
آبشار ورزان که به ورازان یا سوباتان معروف می‌باشد در رشته کوه تالش واقع شده. این آبشار از چشمه‌های بالا دستی سرچشمه می‌گیرند و در نهایت تبدیل به آبشاری زیبا با ارتفاعی در حدود 100 متر می‌گردد.

4. آبشار ویسادار
حالا زمان آن فرا رسیده که به دیدن سومین آبشار بلند ایران برویم و از زیبایی‌های این آبشار دیدن نماییم. از جذابیت‌های این آبشار وجود دیوارهای صخره‌ایست که به زیبایی ریزش با شکوه آب می‌افزاید. بر روی این رودخانه پلی فلزی ایجاد گشته که سبب ایجاد ارتباط دو طرف رودخانه می‌گردد. البته در چند سال اخیر این پل به دلیل موقعیت مناسب تبدیل به محلی برای بازدید گردشگران گردیده است.

5. آبشار مصنوعی شیطان کوه
در شرق شهر لاهیجان منطقه گردشگری معروفی بنام شیطان کوه وجود دارد که در قدیم برکه‌ای برای آبیاری در پای کوه وجود داشته امروزه این برکه به دریاچه مصنوعی تبدیل گشته که عمارتی در وسط دریاچه خود نمایی می‌کند. آبشار شیطان کوه دقیقا از آب همین دریاچه تامین شده و به همین دلیل به آبشار مصنوعی شیطان کوه معروف گردیده.

6. آبشارهای شهر ماسوله
شهر تاریخی و توریستی ماسوله که در استان گیلان قرار دارد یکی از مکان‌های دیدنی گیلان محسوب گردیده و در تمامی ایام سال میزبان گردشگران زیادی است. این شهر به دلیل وجود معماری زیبا و منحصر به فرد نه تنها در ایران بلکه در کل جهان زبان زد بوده و به دلیل کوهستانی بودن منطقه در فصل بهار و تابستان به عنوان ییلاقات سرسبز و توریستی شمال شناخته می‌گردد.
در این شهر علاوه بر وجود طبیعت بکر و زیبا آبشارهای معورفی وجود دارد که شامل موارد زیر است:
1. آبشار لار چشمه: قبل از رسیدن به روستای ماسوله آبشاری به ارتفاع 6 متر بنام آبشار لار چشمه جاری می‌باشد.


2. آبشار تریشوم: در حدود 1کلیومتری روستای ماسوله آبشاری آبشاری زیبا و بکر وجود دارد مسیر دسترسی به این آبشار سخت بوده و حدودا یک ساعت و نیم پیاده‌روی لازم است.

7. آبشار وزن بن
این آبشار که در مسیر جاده قدیمی امامزاده اسحق و نزدیک شهرستان شفت واقع گردیده. نیمی از مسیر رسیده به این آبشار آسان بوده و می‌توان به راحتی با وسیله نقلیه رفت و آمد نمود ولی نیمی دیگر را باید از میان درختان توسکا که به زیبایی و جذابیت آبشار می‌افزاید عبور نمود.

8. آبشار رامینه
در دل بهشت گم شده استان گیلان، شهرستان ماسال آبشاری زیبا با ارتفاعی در حدود 10 متر خودنمایی می‌کند. آبشار رامینه به دلیل قرارگیری در طبیعت بکر و زیبای جنگل‌های شمال ایران کاملا دست نخورده باقی مانده و به یکی از زیباترین آبشارهای ایران معروف گشته.

9. آبشار چالدشت
حالا نوبت آن فرا رسیه که به آبشار پلکانی چالدشت سر بزنیم. این آبشار در نزدیکی شهرستان املش با ارتفاعی در حدود 20 متر بوده و دارای طبیعتی جنگلی و بکر می‌باشد.

10. آبشار دودوزن خرمکش
از جمله روستاهای نزدیک به شهرستان شفت روستای خَرَم کَش و خَرَم است که در منطقه‌ای کوهستانی و زیبا واقع گردیده است. از زیبایی‌های قابل توجه این منطقه وجود آبشار دودوزن خرمکش است که درونه جنگلی انبوه قرار دارد. البته به غیر از آبشار در این منطقه چشمه‌های آب و رودخانه‌های خروشانی دیگری وجود داشته که به زیبایی و هوای مطبوع منطقه می‌افزاید.

11. آبشار زمرد حویق
تا به این جای سفر از چندین آبشار زیبا و دیدنی استان گیلان بازدید نموده و حالا نوبت آن فرا رسیده که به سراغ نگین درخشان استان گیلان، آبشار زمرد حویق برویم. این آبشار که به آبشار دوقلو هم معروف است درون منطقه‌ای کوهستانی و صعب‌العبور قرار دارد ولی با این وجود ارزشش را دارد این راه را برویم تا از زمرد گیلان دیدن کنیم. آب این آبشار بقدری سرد است که می‌توان براحتی ماهی قزل آلا را مشاهده نمود.

12. آبشار سجیران (دیو رود)
رودسر از مناطق زیبا و بدیع استان گیلان بوده که به دلیل وجود چشمه‌های زلال و متعدد منطقه دارای طبیعتی بکر و زیبا است. در این منطقه آبشارهای متعددی دیگری وجود دارد که ارتفاع آبشار سجیران حدودا 60 متر می‌رسد.
در سال 1382 به دلیل توجه گروهی از مستندسازان اسم این آبشار در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

13. آبشار کلشتر
در نزدیکی روستای کلشتر رودبار آبشاری زیبا به ارتفاع بیش از 20 متر قرار دارد که یکی از جاذبه‌های گردشگری این روستا به حساب می‌آید. در روستای کلشتر علاوه بر وجود آبشاری زیبا چشمه‌های پر آب و علفزارهای بلند و سرسبزی وجود دارد که به زیبایی روستا می‌افزاید.