با وجود قدیمی و تاریخی بودن شهر یزد پاساژ و مراکز خرید مدرن و زیبایی ساخته شده ولی با این وجود هنوز هم بازار یزد رونق گذشته را داشته و همه روزه میزبان گردشگران و توریست‌های زیادی می‌باشد. از دلایل رونق بازار علاوه بر وجود اجناس با قیمت مناسب می‌توان به معماری زیبا و بی نظیر بافت تاریخی و بازار یزد اشاره نمود. البته در دروان پهلوی به دلیل خیابان کشی‌ها سبب شکست در بافت بازار شده و برخی از بخش‌های بازار تخریب گشته است. اکنون فقط در بخش شمالی بازار شاهد رونق و اقتصاد بازار یزد هستیم. در این بخش قصد داریم گردشی کوتاه به مراکز خرید و سوغاتی فروشی‌های یزد بزنیم.

1. بازار خان
طولانی‌ترین و بزرگترین بخش بازار یزد که زمان ساختش به دوران قاجار باز می‌گردد بازار خان است که دارای دو بخش شمالی جنوبی و شرقی غربی می‌باشد. البته زمان ساخت بنا تنها متعلق به قاجار نیست بلکه در دوران متفاوتی بنا شده.


2. بازار زرگرها
از قدیم الایام طلای یزد معروف بوده و به همین دلیل از زیباترین بخش‌های بازار یزد بازار طلایش است که بسیار دیدنی و تاریخی می‌باشد.


3. بازار حاجی قنبر
قدیمی‌ترین بازار یزد که متعلق به قرن 9 می‌باشد و به عنوان بخشی از مجموعه امیر چخماق به حساب می‌آید بازار حاجی قنبر است. در قرن 13 بر سردرد این بازار تکیه‌ای زیبا بنا شد که از زیباترین بخش‌های آن کاشی‌کاری‌های زیبا که به عنوان معرفه شهر یزد مطرح گردیده.


4. پاساژ کویتی‌ها
اگر دنبال مرکز خرید قدیمی یزد هستید بعد از بازار پاساژ کویتی‌ها را فراموش نکنید. این مرکز خرید بهترین مکان برای خرید طلا و جواهرات می‌باشد.


5. مرکز خرید شقایق

از جمله مراکز خرید که دارای 2 طبقه تجاری و 2 طبقه اداری بوده و عرضه کننده انواع پوشاک زنانه، مردانه و بچگانه است.


6. مرکز تجاری ستاره کویر
مرکز تجاری ستاره بهترین مرکز خرید در شهر یزد که علاوه بر خرید می‌توان از امکانات تفریحی در این مرکز استفاده نمایید. از امکانات این پاساژ وجود باشگاه بدنسازی، بیلیارد، شهربازی، رستوران، کافی‌شاپ و… است.


7. مرکز تجاری شهاب
یکی دیگر از مراکز خرید موبایل در سطح شهر یزد مرکز خرید شهاب است ولی با توجه به بالا بودن قیمت اجناس دارای اجناس با کیفیت و قابل قبولی می‌باشد.


8. مرکز تجاری علاءالدین
اگر دنبال موبایل، تبلت، لپتاب و لوازم جانی هستید سری به مرکز تجاری علاءالدین بزنید.

9. مرکز تجاری الماس
مرکز تجاری الماس در دو طبقه بوده و از امکانات این مرکز خرید وجود پارکینگ، کافی‌شاپ، سرویس بهداشتی، فروشگاه پوشاک، آرایشی و بهداشتی و… است.


10. مرکز خرید آریا
این مرکزخرید در سال 1387 در 5 طبقه افتتاح گردید از امکانات این مرکز خرید می‌توان به وجود پارکینگ، رستوران، کافی‌شاپ، آسانسور، پله برقی، مراکز خرید و سرویس بهداشتی نام برد.

11. حاج خلیفه رهبر
اگر دنبال سوغاتی خوش و خوشمزه برای آشنایانتان هستید سری به حاج خلیه رهبر معروفترین شیرینی فروشی یزد بزنید.