از آثار تاریخی و دیدنی استان یزد هر چه قدر گفته شود کم است و باید دید. البته نه دیدن چند روزه بلکه باید ماه‌ها در یزد ماند و با همه این مکان‌ها آشنا شد. با وجود گرم و خشک بودن آب و هوای استان یزد شاید باورتان نشود مکان‌هایی وجود دارد که به عنوان مناطق یلاقی شناخته شده و بهترین مکان برای گردش‌های تابستانه و ایام نوروز است.

1. کویر یزد
از دیدنی‌ترین مناظر طبیعی استان یزد کویرش است. در این منطقه اسامی مختلفی از کویر به شگوتان می‌رسد ولی بیشترین چیزی که در کویر توجه شما را به خود جلب می نماید شن های روانیست که زمانی که در آن پا می‌گذارید گرمای سوزناک یزد را احساس می‌نمایید. وجود کاروانسراها و رباط‌های قدیمی همیشه آدم را در بیابانی از شن غافلگیر می‌نماید. معروفترین کویر یزد کویر سیاه کوه است.


2. روستای خرانق
از روستاهای معروف و دیدنی استان یزد که در شهرستان اردکان واقع گردیده روستای خرانق است. از زیبایی‌های این روستا وجود منطقه حفاظت شده و معادن سنگ آهن و روی زیادیست که سبب افزایش جذابیت‌های این روستا گردیده. این روستا اکنون تبدیل به دو بخش شده که مردم در بخش جدید زندگی می‌کنند البته بخش قدیم روستا بیشتر به آثار باستانی و تاریخی تبدیل گشته که مورد توجه گردشگران اروپایی می‌باشد.


3. کوه خرانق
از کوه‌های مهم استان یزد که در شمال شهر یزد و در روستای خرانق واقع گردیده. این کوه قله‌های معروف فراوانی دارد که بلندترینش قله خونزا است.


4. دامنه شیر کوه
بکرترین و سرسبزترین طبیعت استان یرد که ادم فکرش را نمی‌کند در استانی کویری چنین طبیعتی وجود دارد. در این دامنه خانه‌های روستایی و باغ‌های سرسبز بیشتر به چشم می‌آید.این اتفاعات در جنوب شهر یزد واقع گردیده. ارتفاع بلندترین بخش دامنه به 4075 متر می‌رسد.


5. آبشار درهگاهان
از جاذبه‌های گردشگری شهرستان تفت که دارای باغات سرسبز و آبشاری زیباست، آبشار درهگاهان است. این آبشار از جنوب شهرستان یزد و دامنه‌های شیر کوه شروع شده و در بخش‌های پایینی فرو می‌ریزد. این آبشار در زمان‌هایی بسیار کم آب و خشک است ولی در زمان‌هایی به حدی پر آب است که زیباییش وصف ناپذیر می‌باشد.
از آثار تاریخی در نزدیکی این آبشار می‌توان به قلعه پهلوان بادی اشاره نمود که هنوز آثاری از این قلعه به جای مانده است.


6. چشمه غربالبیز
این چشمه که در ناحیه خوش آب و هوای مهریز تا یزد قرار دارد. بحدی این منطقه خوش آب و هواست که در فصول گرم میزبان مردمانیست که به این منطقه ییلاق می‌کنند. این چشمه که در دامنه شیر کوه قرار دارد به یکی از دو چشمه معروف استان یزد مطرح گشته. این چشمه از نظر آثار باستانی و تاریخی هم حائز اهمیت بوده و آثاری که از این منطقه کشف شده مربوط به دوران ماد، اشکانیان و ساسانیان می‌باشد. از دیدنی‌های دیگر این چشمه وجود ماهی‌هایی به رنگ روشن است که به ماهی کور معروف گردیده‌اند.


7. پارک کوهستان
اگر به دنبال فضای سبزی زیبا و تفریحی هستید در مسیر جاده تفت به یزد چند سالیست پارکی بزرگ در مسیر تفت به یزد تاسیس گردیده. از امکانات این پارک وجود دریاچه مصنوعی، آلاچیق، امکانات تفریحی و ورزشی و… می‌باشد.

8. پارک آهنشهر
در انتهای مسیر بافق به پارکی زیبا و دیدنی می‌رسید. حتما پیشنهاد می‌شوید اگر به سمت بافق رفتید از این پارک زیبا و تماشایی دیدن نمایید. از امکانات این پارک وجود دریاچه، گلخونه، آبشار، برکه، آبنمای موزیکال و…. اشاره نمود.
9. تالاب پساب یزد
تالابی زیبا در دل کویر یزد که در اثر رهاسازیفاضلاب در میان شن های روان کویر ایجاد شده اکنون به پناهگاهی برای پرندگان مهاجر تبدیل گشته. این تالاب چند سالیست به عنوان تفرجگاهی برای کویرگردی و گردش آخر هفته ایجاد شده.

10. غار دربید
از غار های زیبا و دیدنی استان یزد که به عنوان یکی از غار‎های آهکی ایران محسوب می ‌شود غار دربید است. ولی متاسفانه امروزه این غار آسیب‌های جدی دیده و تکه‌هایی از قندیل‌های غار ربوده شده.


11. غار چاه برق
یکی از غار‌های عمودی ایران در استان یزد و در نزدیکی شهر دهشیر قرار دارد، برای رفتن به این غار باید بصورت معلق وارد غار شوید. البته اهالی محلی عقیده دارند که این غار توسط رعد و برق شدید به وجود آمده.


12. غار پرویز
اگر اهل غارنوردی هستید و دوس دارید از غار کمتر شناخته شده‌ای بازدید کنید بهتره سفری به یزد داشته و به غار پرویز سر بزنید. فقط حواستان باشد این غار فنی نبوده و باید در چند جا سنگ‌ها را برای حفظ تعادل نگه داشت.


13. غار مغستان
این غار که در دامنه کوه سیاه قرار دارد به عنوان یکی دیگر از غار‌های دیدنی یزد شناخته شده.

14. غار شگفت یزدان
از زیباترین غار‌های استان یزد که به عنوان مقدس‌ترین غار های زرتشتیان شناخته شده و هنوز هم زرتشتیان هند برای بازدید از این غار به یزد می‌آیند غار شگفت یزدان می‌باشد. محوطه این غار وسیع و بزرگ ولی راه ورودی به غار دشوار است.