یزد که میون ایرونه              بیشتر اون بیابونه
  جنگل و دریا نداره               بارون و سرما نداره
  تابستونا گرمه هواش        بعضی مِرَن به روستاهاش

اولین شهر خشتی ایران و شهر با آب و هوای خوب و باغ‌های پر از گل و شکوفه که در ایام نوروز به عنوان شلوغ‌ترین روزهایش شناخته شده که مردمانش دوچرخه‌سوار بوده و راه رفتن در کوچه پس کوچه‌هایش بهترین تفریح شناخته شده شهر یزد است. شهریست که ملقب به دومین شهر تاریخی ایران، نگینی در دل کویر، شهر قنات‌ها، سرزمین ماسه‌های روان، شهر کوچه‌های آتشتی کنان می‌باشد. امروز نوبت سفرنامه یزد رسیده قصد دارید همگی در این شهر زیبا قدمی بزنیم و با بخش‌های مختلف شهر یزد آشنا شویم. گردشمان را از میدان امیر چخماق شروع می‌کنیم و به رستوران و مراکز خرید هم سر می‌زنیم.

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری

1. میدان امیر چخماق
دومین مسجد زیبای شهر و از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهر یزد که شامل بازار، تکیه، مسجد، آب‌انبار است مجموعه امیر چخماق می‌باشد. این مجموعه در دوران تیموریان و به دست حاکم یزد  و همسرش بنا گردید. این مجموع به حدی زیباست که هر بیننده‌ای را متحیر خود می‌نماید ولی از بخش‌های بسیار دیدنی امیر چخماق مسجد با گنبد بلدنش و وجود نخل چوبی با قدمت 450 ساله است. میدان امیر چخماق که دارایی قدمتی طولانی و تاریخیست در مراسم‌های عزاداری محل استقرار شاه بوده تا براحتی از مراسم‌های عزاداری دیدن نماید.


2. باغ دولت آباد
از زیباترین باغ‌های ایران که در شهر کویری بزد واقع گردیده باغ دولت آباد است که زمان ساختنش به اواخر دوران افشاریه باز می‌گردد. این باغ که دارای معماری و طرحی منحصر به فرد و زیباست زمانی محل سکونت کریم‌خان زند بوده. درون این باغ علاوه بر وجود درختان و باغی پر از گل دارای عمارتیست که به همراه تالار و سردرش به بهشت آیین نامیده می‌شود.
درون این باغ بادگیری بلند به ارتفاع 33 متر و 80 سانتی متر قرار دارد که برای ایجاد هوای خنک برای مهمانان استفاده می‌شد این بادگیر عنوان بلندترین بادگیر جهان را درون خود جای داده.


3. آب‌انبار شش بادگیر
همانطور که بالا ذکر گردید شهر یزد شهر بادگیرهاست و در این شهر تاریخی تنها آب‌انبار شش بادگیری جهان قرار دارد. برای رسیدن به این آب‌انبار باید چندین پله پایین بروید تا به محلی تاریک و خنک ولی با سقف بلند برسید. این آب‌انبار به عنوان یکی از آثار تاریخی یزد و از بناهای مهم معماری معاصر شناخته شده.

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری شهرستان میبد یزد

4. آب‌انبار رستم گیو
از آب‌انبار‌های تاریخی دیگر شهر یزد که مربوط به دوران قاجار است که دارای 4 بادگیر بوده و با آجر فرشی پوشانده شده.


5. محله فهادان
از قدیمی‌ترین و مشهورترین محله‌های یزد که شهرت جهانی دارد محله فهادان است که زمان پیدایشش به دوران سلجوقی باز می‌گردد. در گذشته در این محل تعدادی یوز نگه‌داری می‌گشته به همین دلیل به محله یوزداران شهرت پیدا نمود. از جاذبه‌های گردشگری این محله می‌توان به زندان اسکندر، آب‌انبار، خانه‌های اعیان نیشین، امامزاده دوازده امام، مسجد، بازارچه و… اشاره نمود.


6. زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه)
در محله تاریخی و سنتی فهادان که هر ایرانی یک بار اسم این محله را شنیده بنایی تاریخی ساخته شده که به زندان اسکندر معروف بوده ولی گفته می‌شود که هیچ سندی وجود ندارد که دقیقا در آنجا زندان بوده. ظاهرا ادعا می‌شود این بنا ابتدا زندان بوده و بعد از آن به مدرسه تبدیل می‌گردد. در ساخت این بنا هیچ نوع کاشی بکار نرفته بلکه تماما از خشت خام استفاده شده.


7. خانه لاری‌ها
در منطقه تاریخی و قدیمی فهادان و در نزدیکی زندان اسکندر خانه‌ای تاریخی و باشکوه که زمان ساختش به دوران قاجار باز می‌گردد بنام خانه لاری‌ها وجود دارد. این خانه به دلیل نوع معماریش به یکی از زیباترین خانه‌های دوران قاجار تبدیل گشته و حتی بادگیرش هم مربوط به دوران قاجار است.

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری شهرستان اردکان یزد

8. خانه کلاهدوزها (موزه آب)
یکی دیگر از زیباترین خانه‌های یزد خانه کلاهدوزهاست که به دلیل عبور یک رشته قنات 100 ساله از میان خانه اکنون به موزه آب تبدیل گشته. از زیبایی‌های دیگر این خانه وجود قنات زراچ است که هنوز هم جاریست. هم اکنون این خانه محل نگهداری وسایل تامین روشنایی قنات، ظروف نگهداری و حمل آب، لوازم حفر قنات و ابزار اندازه‌گیری حجم آب است.


9. خانه هنر یزد
در محله تاریخی و قدیمی فهادان خانه‌ای مربوط به بزرگان یزد که می‌توانید در کنار بازدید از این خانه فعالیت‌های دیگر مانند بازدید از گالری، خرید صنایع دستی و گذراندن چند ساعتی در کافه مشغول باشید.


10. موزه مارکار
اگر دوس دارید با فرهنگ و آداب و رسوم زرتشتیان آشنا شده و اطلاعاتی در این زمینه کسب نمایید بهترین گزینه گردشی در یکی از موزه‌های تاریخی شهر یزد موزه مارکا می‌باشد. این موزه که به ثبت تاریخی رسیده حدود 80 سال قدمت دارد و به عنوان خوابگاه شبانه‌روزی، دبستان، دبیرستان و پرورشگاه مورد استفاده بوده.


11. موزه قصر آئینه و روشنایی
مگر می‌شود به یزد رفت و از این موزه بازدید نکرد. این موزه که در قبل خانه صراف زاده بوده بعد از بازسازی‌های انجام شده به موزه قصر آئینه تبدیل شد. این موزه که درون باغی بزرگ قرار دارد که به عنوان تنها موزه تخصصی نور در ایران مطرح گردیده. اشیایی که در این موزه یافت می‌شود شامل انواع نفت سوز، اشیای برقی، پیه سوز، شمع سوز که از جنس شیشه، مس، برنز و سفال می‌باشند.


12. موزه سکه و مردم شناسی
در یکی از خانه‌های باشکوه و زیبای شهر یزد موزه‌ای برای به نمایش گذاشتن سکه‌های جمع آوری شده از دوران هخامنشیان تاکنون دایر گردیده. از دیگر وسایلی که در این موزه در معرض نمایش قرار داده‌اند شامل زیور آلات، ابزار جنگی، مجموعه زنجیر و تسبیح، وسایل پخت غذا و انگشتر‌های مختلف می‌باشد.


13. بازار یزد
اگر دوس دارید از مکان‌های قدیمی و تاریخی یزد خرید کنید بهتره سری به بازار یزد بزنید. هم می‌توانید خرید کنید هم از بازار دیدن نمایید. بازار یزد بهترین جا برای خرید مواد غذایی محلی و انواع صنایع دستی، ظروف سفالی و سنتی می‌باشد.


14. بازار خان
از معماری این بازار گویاست که در دوره‌های تاریخی گوناگونی بنا شده البته بنای اولیه که بسیار طولانی و بزرگ است در دروان قاجار بنا گردیده و سپس گسترش یافته و هم اکنون به یکی از مراکز خرید یزد تبدیل شده.


15. حمام خان
این بنای تاریخی به فرمان حاکم یزد بنا گردیدو بعدها به گرمخانه نوری حمامی معروف گردید. در گذشته کاربری این بنا به عنوان خزینه و شاه‌نشین بوده ولی هم اکنون از این بنا به عنوان سفره‌خانه سنتی و چایخانه استفاده می‌گردد. سعی کنید در زمان ناهار و یا شام از این حمام بازدید نمایید تا هم گردش و هم زمانی برای امتحان غذاهای محلی یزد باشد.


16. حمام ابوالمعالی
روبروی بنای تاریخی زندان اسکندر بنای زیبا و تاریخی بنام حمام ابوالمعالی قرار دارد. این بنا نمونه کاملی از حمام‌های قدیمست که هنوز دست نخورده از دوران قاجار باقی مانده است.


17. ساباط های یزد
از بخش‌های دیدنی شهر یزد که در هنگام قدم زدن با آن مواجه می‌شویم مسیرهایست که سقفشان پوشیده بوده که بنام ساباط مشهور می‌باشند. این مسیرها گزینه مناسبی برای فرار از گرمای تابستان و پناه بردن به سایه و خنکی است.


18. آتشکده زرتشتیان یزد
از آتشکده‌های معروف شهر یزد آتشکده زرتشتیان است که برای ورود به این آتشکده باید لباس روشن پوشید و بدون کفش وارد آتشکده شد.

جاذبه تاریخی و مذهبی

1. مسجد جامع کبیر یزد
از زیباترین شاهکارهای معماری مساجد در شهر یزد می‌توان به مسجد جامع یزد که از همه لحاظ حرف اول را می‌زند. این مسجد در طی 3 دوره بنا گردیده و شکوهش مربوط به دوره تیموریان است.

برای انتخاب بهترین سوغاتی یزد بیا اینجا

2. مسجد جامع فهرج
از مساجد تاریخی و قدیمی شهر یزد که قدمتی 1400 ساله دارد و به صدر اسلام باز می‌گردد مسجد جامع فهرج است که در روستای فهرج واقع گردیده. این مسجد تاریخی در سال 1349 در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

3. بقعه سید گل سرخ
این بنا متعلق به آرامگاه محمدبن تاج‌الدین است و از خشت و گل بنا گردیده داخل و روی گنبد این بنا کاشی‌کاری‌های زیبایی صورت گرفته است.


4. بقعه دوازده امام
در محله فهادان یزد بنایی زیبا که مربوط به دوران سلجوقیست بنا گردیده که به بقعه دوازده امام مشهور است. این بقعه قدیمی‌ترین بنای موجود در یزد بوده و از نظر معماری بسیار مورد توجه می‌باشد.


یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی و مذهبی شهر یزد مسجد امیر چخماق است که در قسمت بالا بطور کامل تعریف گردید.

جاذبه طبیعی

قنات زارچ
قنات زارچ از قنات‌های معروف شهر یزد که از دوران قبل از اسلام وجود داشته و تعدادی از میله‌هایش در مسجد جامع یزد قرار دارد. به دلیل وضو گرفتن مسجد جامع را در حریم قنات ساختند ولی سرچشمه قنات در شهر زارچ است.

گردشی در جاذبه‌های طبیعی اطراف یزد

مراکز خرید

در بخش جاذبه‌های تاریخی در بازار تاریخی یزد و بازار خان گردشی کوتاه کردیم اکنون نوبت آن فرا رسیده به بازار زرگرها سپس به مجتمع تجاری صدف سر بزنیم.

1. بازار زرگرها
از قدیم الایام طلای یزد و بازار زرگر‌ها سر زبان بوده و همه تعریف طلاهای یزد را شنیده‌اند به همین دلیل وقتی وار بازار زرگرها می‌شوید بیشتر شلوغی بازار جلب توجه می‌کند تا معماری زیبا و حجره‌هایش. در این بازار هر نوع طلایی که مد نظرتان است به راحتی پیدا می‌شود.


2. مجتمع تجاری صدف
اگر دوس دارید از برندهای خوب خرید کنید باید به محله صفائیه و به مرکز خرید صدف سر بزنید. در این مرکز خرید می‌توانید هر برند و هر لباسی که مد نظرتان است را پیدا نمایید.

از بازار یزد تا حاج خلیفه رهبر

3. بازار حاجی قنبر
اگر تمایل دارید به قدیمی‌ترین بخش بازار سر بزنید بازار حاجی قنبر را فراموش نکنید. این بازار مهم‌ترین بخش از بافت تاریخی یزد بوده ولی در حال حاضر متاسفانه بخش‌هایی تخریب شده. در این بازار هم اکنون می‌توانید کارگاه‌های حلوایی و رنگرزی را مشاهده نمایید.

بهترین صبحانه در شهر یزد

رستوران‌های یزد

1. رستوران سنتی هتل ادیب الممالک
از هتل‌های معروف یزد که رستوانش هم در بین مرم شهر و گردشگران معروف گردیده رستوران هتل ادیب است. در وهله اول که وارد هتل می‌شوید معماری و طراحیش جلب توجه می‌کند، البته غذا و سالاد بار این رستوران هم برای همه به یادماندنیست.


آشنایی با بهترین رستوران‌های یزد 

2. رستوران حاجی آشپز (تالار یزد)
از رستوران‌های قدیمی و معروف شهر یزد رستوران حاجی آشپر است که به قهوه‎چی هم معروف می باشد. اگر دوس دارید یه باقالی پلو با ماهیچه خوشمزه بخورید حتما به این رستوران بروید.