یکی از مهمترین کلان شهرهای بزرگ ایران شهر تبریز است که جمعیت زیادی را در خود جای داده ولی با این وجود از نظر امکانات تجاری تفریحی چیزی کم ندارد. خوشبختانه چند سالیست در بیشتر مراکز تجاری بزرگ برای تشویق کودکان و سرگرم کردنشان امکاناتی نظیر شهربازی در نظر گرفته شده.
در این بخش از پونز قصد داریم گردشمان را از لاله پارک شروع کنیم و به تله کابین کوه عون ابن علی برسیم.

1.مرکز تجاری و تفریحی لاله پارک
از جمله مراکز خرید و تفریحی ممتاز کشور ایران که در شهر تبریز قرار دارد مرکز خرید لاله پارک است. فاز اول این مرکز خرید که در شش طبقه در سال 1391 افتتاح شده و دارای امکاناتی نظیر فروشگاه‌های تجاری، رستوران، فودکورت، شهربازی و بانک می‌باشد. در مرکز خرید لاله پارک برای سرگرم کردن کودکان امکاناتی مانند پاتیناژ و شهربازی در نظر گرفته شده.


2. مرکز خرید جواهر
مرکزخرید جواهر تبریز اولین مرکز خرید ایران که بصورت پلی بر روی 2 بلوار مهم تبریز ساخته شد. در این مرکز خرید می‌توان هر چیزی که مد نظرتان از پوشاک تا مواد غذایی پیدا نمود. از دیگر امکانات وجود هایپرمارکت، رستوران، شهربازی و… است.


3. مرکز تجاری و تفریحی برج شهر
برجی 14 طبقه که 4 طبقه برای مرکز تجاری، 1 طبقه شهربازی، 1 طبقه فود کورت، 1 طبقه پارکینگ و سایر طبقات به واحد های اداری اختصاص یافته در شهر تبریز بنام برج شهر بنا گردیده.


4. بازار بزرگ تبریز
بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده ایران که  در تمامی جهان به این نام مشهور، بازار بزرگ تبریز می‌باشد. یکی از دلایل دیگر شهرت این بازار به خاطر قرار گرفت در مسیر جاده پررونق ابریشم بوده که بر ارزش این بازار می‌افزاید.
از زیبایی این بازار معماری زیبا و باشکوه است که هر بیننده‌ای را خیره خود می‌نماید.


5. بازار بزرگ تربیت
یکی از خیابان‌‎های تاریخی و قدیمی تبریز که هم اکنون سنگ فرش گردیده و به عنوان بازار در سطح شهر فعالیت می‌کند بازار بزرگ تربیت است. این خیابان در قدیم در امتداد جاده ابریشم قرار داشته.


6. باغلارباغی
پارک باغلارباغی یکی از 3 پارک بزرگ تبریز بوده و شهربازی این پارک بزرگترین شهربازی تبریز شناخته شده که به عنوان یک مجموعه تفریحی خوب شامل فضای سبز، رستوران، کافی‌شاپ و باغ وحش می‌باشد. زمان استفاده از این پارک در روز 8 ساعت است و از ساعت 16 تا 24 شب باز است.


7. گیم لند بوم کلاب
شهربازیست در دل پارک ولیعصر که به دلیل وجود موسیقی و رقص آب لقب پارک موزیکال را به خود اختصاص داده. اگر به دنبال جایی دنج در پارک ولیعصر می گردید گیم لند بوم کلاب با داشتن میز بیلیارد، فوتبال دستی و پلی استیشن محیط خوبی برای دوستداران بازی می‌باشد.


8. لونا پارک ائل‌گلی
یکی از مکان‌های سرگرمی و تفریحی که در نزدیکی شاه‌گلی تبریز واقع گردیده لونا پارک ائل‌گلی تبریز است. هر وسیله‌ای را که مد نظرتان می‌باشد را می‌توانید در لونا پارک تبریز پیدا نمایید.


9. سورتمه ائل‌گلی
یکی از تفریحات جذاب و هیجان‌انگیز برای کودکان و بزرگسالان سورتمه ائل‌گلیست که حدود 450 متر ارتفاع دارد و در طول بازی تمامی شهر تبریز زیر پایتان است.

10. پیست اسکی سهند
شهر تبریز در استاد آذربایجان شرقی در منطقه‌ای سرد و کوهستانی قرار گرفته که دورتا دورش را کوه‌ها و ارتفاعات تشکیل می‌دهند. بلندترین ارتفاعات متعلق به پیست اسکی سهند است که جزء 13 پیست اسکی بین‌المللی کشور قرار دارد.


11. پارک آبی
هیجان و لذت در پارک آبی یکی از تفریحات هیجان‌انگیز تبریز است. این پارک آبی دارای سرسره‌های مختلفیست که سبب افزایش لذت و تفریح می‌گردد. از دیگر امکانات وجود رستوران و کافی‌شاپ در این مجموعه می باشد.

 

12. تله کابین کوه عون ابن علی
طولانی‌ترین خط تله کابین ایران که در ارتفاعات شمال تبریز قرار دارد و فاز اولش در سال 1389 مورد بهر‌ برداری قرار گرفت تله کابین کوه عون ابن علی است. این تله کابین تبدیل به تفرجگاهی بر فراز بام تبریز گردیده.