شهر اولین‌ها تنها خودش دیدنی نمی‌باشد بلکه جاذبه‌های گردشگری و طبیعی زیادی در اطرافش است که سبب زیبایی و شهرت بیشتر این شهر گردیده. در این بخش هدف آشنایی بیشتر با اطراف شهر تبریز برای سفر کوتاه 1 روزه است. از جاذبه‌های گردشگری اطراف شهر تبریز می‌توان به جنگل‌های ارسباران، روستای کندوان و… اشاره نمود.

1. روستای کندوان
یکی از روستاهایی که در 60 کیلومتری تبریز بوده و به دلیل معماری خانه‌هایش شهرت جهانی دارد، روستای کندوان است. از زیبایی خیره کننده این روستا وجود خانه‌های صخره‌ای که شبیه کندوی عسل که هنوز هم زندگی در این خانه‌ها جریان دارد. دلیل نام‌گذاری این روستا به دلیل خانه‌های به شکل کندوی عسل می‌باشد.


بهترین زمان رفتن به این روستای زیبا اسفند تا اوایل بهار و از سوغاتی‌های معروف عسل است. البته در این روستا آب معدنی گوارایی وجود دارد که بواسطه وجود آهک برای بیمارانی که مشکلات کلیوی دارند بسیار مفید بوده.
لقب سومین روستای صخره‌ای در جهان بعد از کاپادوکیه ترکیه و داکوتای آمریکا به روستای کندوان تبریز می‌رسد.


2. جنگل ارسباران
یکی از رویایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری تبریز که انگار وارد بهشتی پر از گل و درخت و پرندگانی خوش آواز می‌شوید، جنگل ارسباران است. در سه طرف اطراف جنگل رودخانه‌های پرآبی قرار دارد که سبب سرسبزی و زیبایی این جنگل گردیده. از جاذبه‌های دیگر نزدیک این جنگل قلعه بابک خرمدین است.


سالانه توریست‌های زیبایی این منطقه بازدید می‌نمایند ولی هنوز هم خیلی‌ها با این منطقه آشنایی نداشته و به همین دلیل طبیعت این جنگل هنوز هم دست نخورده و بکر باقی مانده است.
در چند سال گذشته یونسکو این جنگل را به عنوان زیست کره معرفی کرده.

3. کوه‌های رنگی آلاداغ لار
اگر عاشق رنگ و جاذبه رنگی هستید لازم نیست به خارج از کشور بروید تا در جشن‌های رنگی شرکت کنید فقط کافیست چند روزی را به ایران‌گردی بخصوص اطراف تبریز اختصاص دهید. کوه‌های رنگی آلاداغ‌لار که قدمتی 15 میلیون ساله دارند مانند رنگین کمانی شگفت‌انگیز در وسط راه میانه _ زنجان قرار گرفته.


دلیل اصلی چندین رنگ بودن این کوه‌های بخاطر وجود بیش از حد اکسیژن و واکنش آن با رسوبات سبب شده که خاک تپه و کوه‌ها بصورت رنگ‌های مختلف در بیاید. از جمله این رنگ‌ها سبز، زرد، سفید، قرمز و مسی است.

4. روستا و دره لیقوان
دره‌ای بسیار زیبا و دیدنی در دامنه کوه‌های سهند و نزدیک شهر تبریز که از معروفترین جاذبه‌های گردشگری اطراف شهر تبریز محسوب می‌شود، روستا و دره لیقوان است. این منطقه به دلیل آب و هوای خنک و آب گرمش به دره بهشت معروف گردیده. آب گرم این منطقه بنام ایسی‌سو برای درمان بیماری‌های گوارشی مفید است.


5. جلفا
از شهرستان‌های دیدنی اطراف تبریز که در حاشیه رود ارس قرار دارد و باید حدود 2 ساعت راه پیمود، شهر جلفاست. این شهر بازارچه‌های معروفی دارد که محل خوبی برای خرید جنس‌های با کیفیت و با قیمت مناسب است.


از جاذبه‌های گردشگری این شهر وجود صدها آبشار زیبا، کلیسای سنت استپانوس، کلیسای مریم مقدس، کلیسای آستپین و آسیاب خرابه می‌باشد.

6. پارک عینالی
بر روی کوه سرخاب به دلیل وجود جاذبه گردشگری آرامگاه عون‌بن‌علی تفرجگاهی ایجاد گردیده که برای هر گردشگری جذاب و دیدنیست. از امکانات این پارک به وجود آبشار مصنوعی، تله کابین، رستوران و… اشاره نمود.