شهر تبریز است و جان قربان جانان می‌کند          سرمه چشم از غبار کفش میهمان می‌کند
شهر تبریز است و کوی دلبران                           ساربانا بار بگشا زاشتران
شهر تبریز است و مشکین مرز و بوم                    مهد شمس و کعبه ملای روم

با شنیدن اسم تبریز یاد یه چیزی می‌افتید؟ پایتخت بودن تبریز؟ دوران مشروطه؟
تبریز زمانی پایتخت ایران بوده و اتفاقات و حوادث پرفراز و نشیبی به خودش دیده بطوری که در زمان ایلخانیان اوج شکوفایی تبریز بوده و در زمان صفویه به عنوان پنجمین شهر پر جمعیت جهان معروف می‌گردد. در دوران قاجار هم تبریز مجددا به شکوفایی می‌رسد و به عنوان پیشروترین شهر ایران شناخته می‌شود. در حال حاضر با وجود این که تهران پایتخت ایران است ولی هنوز هم شهر تبریز به یکی از مهمترین مراکز اقتصادی و صنعتی ایران تبدیل شده.
تبریز شهر اولین‌ها، زیباترین شهر ایران است که با وجود همه زیبایی‌هایش جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی را در خود جای داده. تبریز شهریست که هر چند در بیشتر ایام سال هوایش سرد است اما تعطیلات نوروز بهترین زمان برای رفتن به این شهر می‌باشد، شهری با آب و هوای خنک بهاری که فرصت خوبیست برای گشت و گذار در خیابان‌ و بازار تبریز است.
به قدری این شهر زیباست که برای بازدید از همه نقاط باید 1 هفته از عید را به این شهر اختصاص بدهید. پس برای سفرنامه نوروزی از شهر تبریز آماده باشید.

جاذبه تاریخی و مذهبی تبریز

شهر تبریز یکی از مهم‌ترین پایتخت‌های سیاسی ایران در دوران پادشاهی و حکومت اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانیان، چوپانیان، جلایریان، قراقویونلوها، آق‌قویونلوها و صفویان بوده البته در دوران حکومت قاجاریان تبریز به عنوان ولیعهد‌نشین محسوب می‌گردید. به دلیل پایتختی تبریز بناهای زیادی بنا شد که هم اکنون به عنوان جاذبه تاریخی شهر محسوب می‌شود.
1. ارگ علیشاه (ارگ تبریز)
یکی از قدیمی‌ترین و بلندترین دیوار تاریخی شهر تبریز و مهم‌ترین اثر تاریخی بازمانده از 700 سال پیش ارگ علیشاهی بوده. ارگ علیشاهی که هم اکنون مشاهده می‌کنید تنها بناهای بازمانده ایوان جنوبی ارگ گفته می‌شود. ابتدا هدف از ساخت ارگ به دلیل ساخت مسجد بوده که بصورت نیمه تمام ساخته شد. سپس با گذشت چندین سال بجای مسجد قلعه‌ای نظامی بنا شد که به عنوان باروی نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت.


در دوران قاجار بخش‌هایی به عنوان عمارت فرنگی و سربازخانه به قلعه اضافه گردید ولی دوران پهلوی بخش‌های اضافه شده تخریب و در دوران پس از انقلاب قسمت‌های دیگری تخریب شد. در حال حاضر تنها از ارگ دیواره جنوبی باقی‌مانده و در فضای اطراف ارگ مصلی بزرگی بنا شد که برای انجام مراسم‌های نماز جمعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در سال 1310 در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

2. خانه مشروطه
اگر دوس دارید از اتفاقات دوران مشروطه باخبر شوید و بدانید که مهم‌ترین تصمیمات درباره مشروطه در کجا انجام می‌شد، باید به خانه مشروطه بروید در آن دوران این خانه برجسته‌ترین چهره‌های دوران مشروطه را درون خودش جمع نموده. این خانه زیبا که از سنگ  آجر و خشت بنا شده و پر از آیینه‌کاری و گچبری‌های زیبایی است.


این خانه اکنون به یکی از مهم‌ترین خانه‌های تاریخی تبریز تبدیل شده که محل نگه‌داری اسناد دوره مشروطه می‌باشد.
نخستین مالک این خانه حاج مهدی کوزه‌کنانی بوده در زمانی که محمدعلی شاه مجلس را به توپ بست حاج مهدی این خانه را در اختیار مشروطه خواهان قرار داد.


3. خانه امیر نظام گروسی (موزه قاجار)
خانه امیر نظام گروسی که اکنون به موزه قاجار تبدیل شده منزل یکی از سیاستمداران دوران قاجار  و در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه بوده. در دوران پهلوی از این خانه برای اداره دارایی و اداره فرهنگ استفاده شده ولی متاسفانه تا به امروز بخشی از قسمت‌های بنا تخریب گشته است.


منزل امیرنظام که به سبک معماری قاجار بنا شده و دارای حیاطی زیبا و پر از گل‌های رنگارنگ است. درون منزل شامل تالارهای مختلفیست که هر کدام تبدیل به یک موزه گشته که شامل تالار موسیقی، تالار اسلحه، تالار سکه، تالار ظرف و ظروف، تالار کاشی رنگارنگ و… می‌شود.
این خانه در سال 1370 در آثار ملی ایران ثبت گردید و در سال 1385 تبدیل به موزه قاجاری گردید.

بهترین صبحانه روز جمعه در شهر تبریز

4. خانه موزه استاد شهریار
اگر اهل شعر و شاعری هستید و شاعر معروف ترکی را می‌شناسید و علاقه دارید محل زندگی این استاد بزرگ را ببینید بهتر است سری هم به خانه استاد شهریار که هم اکنون به موزه تبدیل گشته بزنید. این خانه در دوران پهلوی بنا گردید و سرانجام در سال 1386 در آثار ملی ایران به ثبت رسید.


در این منزل می‌توان از لباس و لوازم شخصی شهریار تا دست نوشته‌هایش را پیدا نمایید.

5. خانه پروین اعتصامی
خانه مشهورترین شاعر زن ایرانی پروین اعتصامی در تبریز قرار دارد که در دروان پهلوی اول بنا گردید. هم اکنون از این خانه به عنوان محل دائمی نمایشگاه و خانه شعر و ادب آذربایجان می‌باشد.
این خانه در سال 1385 در آثار ملی ایران به ثبت رسید.


6. کاخ و موزه شهرداری
از جاذبه‌های تاریخی و گردشی شهر تبریز میدان ساعت و کاخ شهرداری است که به عنوان یکی از بناهای تاریخی و زیبای شهر تبریز معرفی گردیده.  میدان شهرداری یا ساعت در مقابل کاخ شهرداری معروف به کاخ ساعت واقع گردیده است. نقشه کاخ شهرداری بصورت عقابی در حال پرواز که یکی از شاهکارهای هنری به سبک معماری آلمانی است.

در این موزه می‌توان تالارهایی از فرش، دوربین قدیمی، خطاطی، هنر معاصر و… پیدا نمود. در سال 1386 این ساختمان به دلیل صدمین سالگرد تاسیس بلدیه در تبریز به موزه شهرداری تبدیل به عنوان اولین موزه شهرداری در کشور را به خود اختصاص داد.
این موزه در سال 1377 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

7. مقبره الشعراء
یکی از نمادهای تاریخی شهر تبریز که هنوز هم پابرجاست مقبره الشعرا می‌باشد. بر اساس اسناد به دست آمده ثابت شده قبلا در این مکان گورستانی تاریخی بوده که بر اثر زلزله نابود گشته ولی چون محل دفن شاعران و عارفان زیادی بوده دارای اهمیت زیادی است. سرانجام در سال 1350 در مسابقه‌ای برای طرح بنای یادبود انتخاب گردیده و هم اکنون این طرح به یکی از نمادهای تبریز تبدیل گشته.

8. برج یانقین (آتشنشانی)
نخستین برج آتشنشانی کشور که به نام برج یانقین معروف است در شهر تبریز قرار دارد. این برج در دروان قاجار بنا گردید. و به شکل دایره‌ای است و توسط یک پله حلزونی شکل به سمت بالای برج می رسید.
کارکرد این برج در قدیم به عنوان دیده‌بانی بوده که به محض مشاهده آتش توسط زنگی اعلام آتش سوزی شود تا سریعا به محل وقوع آتش برسند. در بالای برجی در زمان شب همیشه چراغی روشن بوده تا مردم بتوانند براحتی خود را به آتشنشانی برسانند.
قابل ذکر است ثابت شده که انگلیسی‌ها برج‌های آتشنشانی خود را با الهام از این برج ساخته‌اند.


9. مسجد کبود
از آثار ارزشمند ایرانی اسلامی می‌توان به مساجد اشاره نمود که تعدادشان در شهر تبریز زیاد است ولی از دیدنی‌ترین مساجد مسجد کبود یا مسجد جهان‌شاه می‌باشد که به دلیل وجود کاشی‌کاری‌های زیبا و فیروزه رنگش به فیروزه اسلام مشهور گردیده. این مسجد در دوران قره‌قویونلوها بنا گردیده و تاکنون هم باقی مانده ولی با این وجود که خسارات زیادی به این مسجد وارد گردیده هنوز هم زیبایی خود را داشته و هر بیننده‌ای را مبهوت خود می‌سازد.


از دلایل زیبایی این مسجد بخاطر تلفیق آجر و کاشی معرق و ایجاد نقوش پرکار می‌باشد. این مسجد در سال 1310 در آثار ملی ایران به ثبت رسید.


10. مسجد جامع
یکی از جاذبه‌های تاریخی و مذهبی شهر تبریز مسجد جامع است که قدمتش به دوران سلجوقی باز می‌گردد که به مسجد جامع کبیری هم شهرت دارد. در دوران ایلخانیان و آق‌قویونلوها بخش‌های جدیدی به مسجد اضافه شد ولی همچنان شبستان بزرگ قدیمی‌ترین بخش مسجد می‌باشد. در اثر زمین‌لرزه بزرگی که تبریز را لرزاند بخش‌های تخریب شد و آسیب‌های جدی به مسجد وارد شد ولی خوشبختانه هنوز هم مسجد پابرجاست.
در سال 1310 در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاذبه طبیعی تبریز

ائل‌گلی
یکی از گردشگاه‌های معروف تبریز که شهرت جهانی داشته و به عنوان شلوغ‌ترین و پرطرفدارترین جاذبه گردشگری و یکی از نمادهای اصلی شهر تبریز محسوب می‌شود. در این باغ کاخی در میان آب وجود دارد که ماننده جزیره‌ای از میان آب بیرون آمده. زمان ساخت این بنا به  آق‌قویونلوها باز گشته و در دوران‌های بعدی به تدریج تکمیل گشته است.

گردش کوتاه یک روزه به جاذبه‌های گردشی و طبیعی اطراف شهر تبریز

مراکز خرید و تفریحی

1. بازار تبریز
بزرگترین بازار سرپوشیده جهان که قدم زدن در آن سفریست در دل تاریخ تبریز، بازاری که به بزرگترین بازار جهان شهرت دارد هم اکنون به عنوان قطب اقتصادی تبریز مشهور گشته و از مهم‌ترین مراکز خرید و فروش تبریز محسوب می‌شود دلیل این شهرت بخاطر قرارگیری در مسیر جاده ابریشم است. از مشهورترین و پررونق‌ترین بخش بازار تبریز بازار فرش‌فروشان بوده و از بخش‌های دیدنی بازار کفش‌دوزان، شیشه‌گران و بلورفروشان است.
در زمان بازدید از بازار تبریز حتما از دیدنی‌ترین قسمت بازار که تیمچه مظفریه است دیدن نمایید.
این بازار در سال 1354 در آثار ملی ایران و در سال 1389 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.


2. بازار تربیت
یکی از معابر قدیمی شهر تبریز که یک مسیر سنگ فرش شده است و قدم زدن در آن لذت خاص خود را دارد خیابان تربیت و بازار تربیت است. لوازم بکار رفته در این خیابان مانند نیمکت، گیاه و مجسمه بسیار زیبا و دیدنی هستند به نحوی که فکر می‌کنید متعلق به کشوری دیگر هستند.
از دیگر ویژگی‌های جالب و تاریخی خیابان تربیت قدم زدن در جاده کهن و ارزشمند ابریشم است. مغازه و حجره‌هایی که در این خیابان و بازار قرار دارند همگی با قیمت مناسب و بیشتر لباس زنانه عرضه می‌نمایند.

3. لاله پارک
اگر اهل تبریز هم نباشید و به تبریز نرفته باشید ولی مطمئنا اسم لاله پارک را شنیده‌اید. مرکز تجاری لوکس که می‌توان برترین برند‌های دنیا را پیدا نمود در این مرکز خرید جمع شده. این مرکز خرید علاوه بر فروشگاه‌های تجاری مراکز تفریحی و فودکورت هم دارد. حتما به لاله‌پارک سر بزنید.

مراکز تجاری و تفریحی تبریز، از لاله‌پارک تا تله‌کابین کوه عون ابن علی

4. مرکز خرید جواهر
این مرکز خرید عنوان اولین مجتمع تجاری که به صورت یک پل بر روی دو بلوار تبریز ساخته شده را به خود اختصاص داده. در این مرکز خرید هر چیزی را می‌توان پیدا نمود از پوشاک گرفته تا لوازم آرایشی. از دیگر امکانات این مرکز خرید وجود هایپرمارکت، شهربازی، رستوران و… است.

5. قلعه شادی
یکی از مکان‌های تفریحی تبریز برای کودکان قلعه شادی بوده. این قلعه شادی در دو مرکز خرید مهم و اصلی شهر تبریز واقع گردیده که یکی در مرکز خرید ستاره باران و دیگری در مرکز خرید اطلس است. در این شهربازی می‌توان انواع بازی‌های نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم پیدا نمود.

رستوران‌های تبریز

1. رستوران هتل 5 ستاره پارس ائل گلی
از رستوران‌های لوکس و با کیفیت تبریز که از همه لحاظ عالی و با کیفیته رستوران پارس ائل گلی است.

تجربه غذاهای خاص در رستوران‌های تبریز

2. رستوران ایپیکیولو
اگر دنبال کباب خوشمزه و خوش عطر تبریزی توی یه فضای آرام هستید حتما به رستوان ایپیکیولو سر بزنید.