زیبایی‌های استان فارس بویژه شهر شیراز تنها وجود باغ های گل زیبا و بوی بهار نارنج نیست بلکه جاذبه‌های گردشگری و تاریخی زیبای وجود دارد که در کنار این باغ‌ها به زیبایی شهر شیراز می‌افزاید و سبب ایجاد خاطره‌ای شیرین در ذهن گردشگران عزیز می‌گردد. یکی از محبوبترین جاذبه گردشگری شیراز آرامگاه شاعران بزرگ ایرانیست که همه روزه مزبان گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران می‌باشند. در این بخش از سفرنامه شیراز قصد داریم یک روز را به آرامگاه سعدی، حافظ و خواجوی کرمانی برویم، گردشمان را از حافظیه شروع می‌کنیم. برای امروز باید انرژی کافی داشته باشید پس صبحانه‌ای قوی و مقوی یادتان نرود.

اگر دنبال یه رستوان یا کافه خوب برای صبحانه مقوی در شیراز هستید اینجا کلیک کنید.

1. حافظیه
حافظیه، محل قرار گرفتن آرامگاه حافظ یکی از شاعران بزرگ ایران است. این آرامگاه همه ایام سال میزبان گردشگرانیست که از اقصی نقاط این کره خاکی برای دیدن شیراز و آرامگاه شاعران بزرگ ایرانی می‌باشد.
خوشبختانه در سال 1386 با رسیدگی‌هایی که در این مجموعه صورت گرفت تنها در این مجموعه آرامگاهی وجود ندارد بلکه شامل بخش هایی گردیده که آدم ساعت ها هم در حافظیه باشد گذر زمان را متوجه نمی‌شود.


بر اساس دست نوشته‌های پیدا شده معلوم گردیده 65 سال بعد از مرگ حافظ مقبره‌ای گنبدی شکل روی قبر حافظ ایجاد می‌شود و در زمان صفویان و افشاریان مورد مرمت قرار گرفته. در دوران زندیه به دستور کریم‌خان‌زند مقبره جدیدی بنا شده و سنگ قبر مرمرین بر روی مزارش که هنوز هم وجود دارد قرار می‌گیرد. در دروان پهلوی مقبره جدیدی بر اساس طرح آنده گدار ساخته شده و تا کنون پا برجاست.

2. سعدیه
آرامگاه سعدی که محل تدفین سعدی شاعر پارسی گوی ایرانیست در شهر شیراز واقع گردیده و میزان گردشگران زیادی می‌باشد. تاریخچه ساخت مقبره به زمان خواجه شمس الدین محمد باز گشته که توسط وی مقبره بر فراز قبر سعدی بنا گردید بعد از چندین سال این مقره تخریب شده و بعد از آن در دروان زندیه و به دستور کریم‌خان‌زند عمارتی 2 طبقه از گچ و آجر ساخته شد. در دوران قاجار بخش هایی از بنا ترمیم و مرمت شد. سر انجام در دوران پهلوی و بر اساس طرح محسن فروغی به جای بنای تخریب شده قبلی بنای فعلی ساخته شد.


از دیگر بخش‌های دیدنی آرامگاه سعدیه وجود حوض ماهی، قنات سعدیه، حوض سکه، مقبره شوریده شیرازی و کتابخانه سعدیه است.

3. آرامگاه خواجوی کرمانی
یزرگترین شاعر شهر کرمان که که زادگاهش را برای سیر و سیاحت ترک نمود و در روز های پایانی عمرش را در شیراز سر می‌برد. آرامگاه این شاعر سرشناس هم اکنون در شهر شیراز و روبروی دروازه قران قرار دارد.


در سال 1315 آرامگاهی برای این ساعر سرشناس بنا گردید. آرامگاه خواجوی کرمانی سقف ندارم فقط دو ستون در بالا و پایینش واقع گردیده. تنها نوشته‌ای که بر روی قبر خواجوی کرمانی دیده می‎شود آیه‌ای از سوره الرحمن است.

4. مقبره شوریده شیرازی
در نزدیکی مقبره سعدی قبور زیادی وجود دارد که خودشان وصیت نموده که در این محل دفن گردند. یکی از این بزرگان که شاعری بزرگ و پرآوازه‌ایست شوریده شیرازی شاعران معروف در دوران صفویه بوده که در دوران کودکی به دلیل بیماری آبله چشمان خود را از دست داده ولی با این وجود به سرشناسترین شاعران دوران صفویه تبدیل شده. از آرامگاه سعدی تا آرامگاه شوریده طاقی وجود دارد که وارد اتاقی مجزا می‌شوید و کتیبه‌ای بر سردر آن قرار گرفته است.