14 فوریه مصادف با 25 بهمن ماه روز ولنتاین و عشق ورزیدن به معشوق انتخاب گردیده و روز 5 اسفند ماه روز سپندارمذگان یا اسفندارمذگان نامیده شده. یکی از مناسبت‌هایی که چند سالیست در سراسر جهان طرفداران خودش را دارد و عشاق این روز را جشن می‌گیرند و بهم هدیه می‌دهند روز ولنتاین می‌باشد.

روایت است در ایران باستان و پیش از میلاد روزی بنام روز عشق در 14 فوریه وجود داشته است ولی در کتب کهن ایرانی از جمله ابوریحان آمده است که رز 5 اسفند روز عشق ایرانی و سپندارمذگان است.


تاریخچه ولنتاین به جشنی که به افتخار قدیس ولنتاین در کلیساهای کاتولیک برگذار می‎شد باز گشته و این روز برگرفته از روم باستان و مسیحیت آن زمان می‌باشد.
در کشور چین روزی مشابه ولنتاین وجود دارد که به شب هفت‎ها معروف بوده و روایت است در هفتمین روز هفتمین ماه از ماه‌های قمری پسر گاوچران و دختره بافنده یکدیگر را ملاقات می‌کنند. در ژاپن روز ولنتاین به عنوان تابانا یاد شده و مصاف با 7 ژوئیه، در کره جنوبی روز پپرو در 11 دسامبر و در کشور مصر 4 نوامبر را هر سال جشن می‌گیرند.


به همین مناسب پونز برای شما عزیزان برنامه ویژه‎ای دارد. در اپلیکیشن پونز می‌توانید با مراجعه به بخش پکیج ولنتاین از مراکز خرید و کادویی گرفته تا کافی‌شاپ و شکلات فروشی که مد نظرتان است را پیدا نمایید.