در سفر به شهر شیراز بیشترین چیزی که توجه مسافران را جلب می‌نماید وجود آرامگاه شاعران و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهر شیراز است ولی در این بین به دلیل مذهب و اعتقادات مذهبی مردم کشورمان آرامگاه و مساجد تاریخی زیادی بنا گردیده که هنوز هم پا برجاست. در شهر شیراز می‌توان از شاه چراغ که پسر ارشد موسی کاظم بوده تا مساجد و آرامگاه‌های دیگر نام برد. در این بخش سعی داریم روزی را به دیدن بناهای تایخی و مذهبی شهر شیراز اختصاص دهیم.

1. شاهچراغ
آرامگاه میرسید احمد ملقب به شاهچراغ در شهر شیراز قرار دارد. این بنا در دوره اتابکان فارس بنا گردید و از زیبایی‌های این بنا وجود کاشی‌کاری در بارگاه و گنبد شاهچراغ می‌باشد. این آرامگاه در نظر شیرازی‌ها مقدس بوده و احترام ویژه‌ای برایش قائل هستند بطوری که مردم شیراز برای تبریک و توسل به زیارتش می‌روند.
در مورد معماری این آرامگاه می‌توان به وجود آئینه کاری‌های ریز و رنگین، انواع خط‌های زیبای فارسی و عربی، کاشی‌کاری و… اشاره کرد. برای ورود به مسجد دو ورودی وجود دارد یکی از سمت شمال و دیگری از سمت جنوب برای ورودی باید از زیر دو سردر بزرگ کاشی‌کاری شده گذشت سپس وارد حیاط مسجد شد. حرم شاهچراغ در غرب حیاط و حرم برادر شاهچراغ (میرمحمد) در شمال شرقی حیاط قرار دارد. به غیر از دو در اصلی دو در فرعی دیگری وجود دارد که یکی به بازار حاجی و دیگری به مسجد عتیق می‌رسد.


2. مسجد نصیر الملک
یکی از مساجد قدیمی شهر شیراز است و در نزدیکی شاهچراغ واقع گردیده. این مسجد به دستور یکی از بزرگان سلسله قاجار، نصیرالملک بنا شده. ورودی این مسجد دارای طاق نماهایی بزرگ با کاشی‌کاری‌های هفت رنگ زیبا تزئین گشته. در این مسجد دو شبستان که یکی در بخش شرقی و دیگری در بخش غربی قرار دارد.

3. مسجد وکیل
مسجدی تاریخی مربوط به دوره زندیان که در شهر شیراز بنا گردید مسجد وکیل شیراز بوده که در نزدیکی بازار وکیل و به دستور کریم‌خان زند بنا گردید. از شاخصه مهم معماری این مسجد وجود وجود ستون‌های سنگی و یکپارچه در شبستان جنوبیست که سبب افزایش زیبایی در هنر معماری این مسجد گردیده است. در صحن و ایوان این مسجد کاشی‌کاری‌های هفت رنگ به سبک معرق صورت گرفته.


4. آستان مقدس علی‌بن حمزه
یکی از بناهای تاریخی و مذهبی شهر شیراز آرامگاه علی‌بن حمزه‌بن موسی الکاظم است. این آرامگاه در دروان دیلمیان توسط امیر عضدالدوله دیلمی بنا شد و در دروان تیموریان مرمت‌هایی صورت گرفت.


5. مسجد عتیق
کهن‌ترین و قدیمی‌ترین مسجد شیراز که به مسجد جمعه و آدینه هم معروف بده مسجد عتیق نام دارد. در واقع می‌توان ادعان نمود که هسته مذهبی شهر شیراز مسجد عتیق بوده که علاوه بر نقش مذهبی دارای عملکرد سیاسی و اجتماعی هم بوده. بنای اولیه در زمان صفاریان بنا گردید بعدها در زمان پادشاهی شاه اسحاق اینجو ساختمانی درون مسجد بنا شد که به دارالمصحف یا خدای خدایان معروف گردید که این مکان برای نگه‌داری قران کریم و تلاوت قران در نظر گرفته شده.
به دلیل مهم بودن این نقش این مسجد 6 ورودی داشته که مهمترین ورودی در ضلع شمالی مسجد قرار دارد. در زمان صفویه در این ورودی بازسازی‌های مختصری گردید.


6. مسجد مشیر الملک
در دوران قاجار وزیر شیراز مسجدی زیبا که زمان ساختش 10 سال به طول انجامید بنا نمود. از زیبایی‌های این مسجد وجود کاشی‌کاری و سنگ‌های مرمر درون محراب مسجد است. درون مسجد 3 شبستان و چندین حجره وجود دارد.


7. آرامگاه بی‌بی دختران
از آرامگاه‌های تاریخی و متبرک شهر شیراز که در زمان زندیه بنا گردید آرامگاه بی‌بی خدیجه عبدالله فرزند حضرت زین‌العابدین است. این آرامگاه در اثر زلزله‌ای ویران شد ولی در زمان ایلخانیان با بازسازی‌های انجام شده بسیار زیبا و دیدنی گردید. در گذشته دختران برای گرفتن حاجت به این آرامگاه می‌آمدند.


8. امامزاده سید علاء‌الدین حسین
سید علاءالدین حسین برادر شاه چراغ و امام رضا است که زیارتگاهش در کنار شاه‌چراغ قرار دارد. زیارتگاه وی توسط حاکم فارس بنا گردید ولی با گذشت زمان ویران شد در نهایت در زمان شاه اسماعیل صفوی بنای آرامگاه با تزئینات زیبایی مرمت گردید.


9. سید تاج‌الدین غریب
از دیگر آرامگاه تاریخی و زیبای شهر شیرازآرامگاه سید تاج‌الدین است که در دوران قاجار بنا گردید. این آرامگاه در نزدیکی دروازه کازرون قرار دارد.