استان اصفهان بخصوص شهر شیراز، شهریست که سفری خاطره‌انگیز و به یاد ماندنی را در ذهن همگان حک می‌نماید البته نه تنها شیراز بلکه کل استان فارس با تمام زیبایی‌هایش هوش را از سر آدمی می‌برد. امروز قصد داریم در سفری کوتاه از شهر شیراز فاصله بگیریم و سری به جاذبه‌های طبیعی اطراف شیراز بزنیم.

1. آبشار کوهمره سرخی
از جاذبه‌های دیدنی استان فارس و شهر شیراز آبشار کوهمره سرخی در نزدیکی روستای رمقان می‌باشد. از جاذبه‌های گردشگری کوهمره مجموعه باغ بهشت بوده و همین‌طور روستای رمقان هم یکی از مناظر دیدنی استان فارس به حساب می‌آید. این روستا دارای آبشار‌های متعدد و جنگل انبوهی از بلوط است.

2. برم دلک
تالاب و گردشگاهی طبیعی در استان فارس که در 14 کیلومتری شرق شیراز واقه گردیده برم دلک بوده. در دامنه کوه حجاری‌هایی صورت گرفته که به دوران ساسانیان باز می‌گردد. این گردشگاه به قدری ناشناخته است که که حتی اهالی شیراز هم بی خبرند. حتما یکی از برنامه نوروزی خود را برای گردش در اطراف شیراز اختصاص بدهید.


3. پارک قلعه بندر
یکی از بوستان‌های زیبای شیراز که جلوه‌ای بدیع به شهر و آرامگاه سعدی بخشیده پارک قلعه بندر می‌باشد. در جبهه جنوبی این بوستان تاپ و سرسره سنگی وجود دارد که به زمان لطفعلی خان‌ باز می‌گردد.


4. چشمه پیر بناب
یکی از چشمه‌های معروف و طبیعی در اطراف شهر شیراز که سبب آبیاری دشت پیرامون خود می‌گردد، چشمه پیر بناب است. البته اسم این چشمه در میان اهالی استان فارس و بخصوص شیرازی‌های عزیز به پیربنو مشهور بوده و در اطرافش جاذبه مذهبی و تاریخی آرامگاه شیخ اقطع قرار گرفته.


5. چشمه جوشک
از چشمه‌های طبیعی استان فارس که سبب ایجاد رودخانه بزرگ برای آبیاری باغ‌های منصورآباد، قصر دشت و قصر قمشه مورد استفاده قرار می‌گیرد، چشمه جوشک استان فارس است.


6. چشمه خارگان
در روستای خارگان فارس چشمه‌ای طبیعی قرار دارد که سبب ایجاد فضای مناسبی در اطراف رودخانه گردیده. البته تنها دلیل فضای سبز بخاطر چشمه نبوده بلکه رودخانه قره‌آغاج هم در این مورد دخیل می‌باشد.


7. چشمه ریچی
یکی دیگر از چشمه‌های معروف استان فارس، چشمه ریچی که در منطقه کوهمره سرخی واقع گردیده که به دلیل پر آبی این چشمه سبب ایجاد درختان متعدد و ایجاد گردشگاه گردیده.


8. دریاچه دشت ارژن
از دریاچه‌های آب شیرین استان فارس که در نزدیکی شیراز بوده و در دهستان دشت ارژن قرار دارد دریاچه دشت ارژن فارس است. این دریاچه از زیستگاه‌های پرندگان مهاجر ایران شناخته شده که به دلیل ارزش اکولوژیکی بالایی که دارد به عنوان پارک بین الملی در ایران به ثبت رسیده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.


9. رودخانه قره آغاج
مهمترین رودخانه استان فارس که نقش کلیدی در محیط زیست و اکوسیستم استان فارس ایفا می‌کند، رودخانه قره‌آغاج فارس است. از دیگر ویژگی‌های این رودخانه وجود سد سلمان فارسی و سد کوار برای تامین آب شرب استان فارس می‌باشد.


10. رکن آباد
یکی از مهم‌ترین منابع آب شهر شیراز رکن‌آباد بوده که توسط رکن‌الدوله دیلمی ایجاد گشته و برای تامین آب روستای اکبرآباد، حافظیه، هفت‌تنان و چهل‌تنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.


11. روستای قلات
یکی از روستاهای تاریخی و زیبای استان فارس روستای قلات بوده که در انبوهی از درختان و باغات قرار گرفته است. مردمی که در این روستا زندگی می‌کنند هنوز هم شیوه زندگی سنتی را داشته و به دامداری و کشاورزی مشغول هستند و البته کار حرفه ای اهالی روستا گیوه بافی حرفه‌ای می‌باشد.
از بناهای تاریخی روستا می‌توان به وجود کلیسایی که توسط میسیونرهای مذهبی در روستا بنا گردید و وجود حمامی قدیمی که روایت است سعدی در آنجا حمام می‌کرده. البته بیشتر این بناهای تاریخی در حال حاضر در حال تخریب بوده و باید به فکر چاره بود.


12. کوه سبزپوشان
یکی از کوه‌های استان فارس که در نزدیکی چشمه پیربناب قرار گرفته کوه سبزپوشان بوده که در درون یکی از غارهای این کوه بقعه امامزاده‌ای قرار دارد.


13. گردشگاه چاه مسکی
در جاده شیراز _ مرودشت گردشگاه چاه مسکی بوده که دارای آب و هوایی خوش و چشم‌اندازی بکر و زیبایی دارد.


14. گردشگاه چشمه سلمانی
این گردشگاه در نزدیکی پارک جنگلی بمو قرار گرفته و دارای چشمه آب شیرینی می‎باشد.

15. گردشگاه هفت برم
چشم‌انداز این گردشگاه پوشیده از تپه ماهور و برم‌های چندگانه است و دارای آب و هوایی معتدل در تابستان و سرد و خشک در زمستان می‌باشد.
همچنین در نزدیکی این گردشگاه دریاچه هفت‌برم وجود دارد که به یکی از اکوسیستم‌های آب شیرین فارس تبدیل گشته.


16. گردشگاه میان کتل
این گردشگاه در نزدیکی دشت ارژن و جنگل‌های میان بند قرار گرفته و دارای فضایی کوهستانی و پوشش گیاهی انبوهی می‌باشد. در فصل زمستان پوشیده از برف بوده و سبب ایجاد منطقه‌ای بدیع و دلنشین می‌گردد. این گردشگاه بهترین مکان برای تفریحات زمستانی به شمار می‌آید.