ای سرای حافظ ای شیراز من          ای دو بال خسته‌ی پرواز من
سال‌ها دورم ز سیمای خوشت             ای نگین پر فروغ راز من

اگر قرار باشد در ایام تعطیلات سفر برویم نوبت آن فرا رسیده که به شهر شعر و ادب شیراز برویم، شهری که وقتی واردش می‌شویم نمی‌دانیم باید از کجا شروع کنیم تا بتوانیم همه مناطق تاریخی و گردشی شهر را ببینیم، شهری که در ایام عید بوی بهار نارنجش هوش را از سر می‌برد و گذر زمان را متوجه نمی‌شویم برای گشت و گذار کامل از شهر شیراز باید چند هفته‌ای وقت بگذاریم تا بهترین لحظات را برای خودمان ثبت نماییم.
در سفرنامه شهر شیراز خودتان را برای آشنایی با جای جای شهر شیراز اماده نمایید. ابتدا سفرمان را از اطراف شیراز شروع می‌کنیم و با معرفی رستوران‌های شهر پایان می‌دهیم.

جاذبه تاریخی و گردشی

1. تخت جمشید
یکی از دیدنی‌ترین اثر تاریخی ایران که شهرت جهانی داشته و می‌توان با آثار تاریخی و قدیمی یونان باستان مقایسه نمود تخت جمشید شیراز است. این شهر باستانی در 57 کیلومتری شمال شهر شیراز و در نزدیکی شهر مرودشت قرار دارد. این شهر که در زمان امپراطوری هخامنشیان بر پا شد به عنوان پایتخت حکومتی و تشریفاتی پادشاهان انتخاب گردید. زمان ساخت این بنا در زمان داریوش شروع شد و در زمان اردشیر اول و خیاشار شاه تکمیل و به شکوه و عظمت رسید.
بیشترین دلیل جذب توریست و گردشگر در شهر شیراز به خاطر شهر باستانی تخت جمشید است که بیانگر شکوه و عظت ایران در دروان پادشاهی هخامنشیان می‌باشد. بهترین زمان بازدید از این مجموعه زمان صبح به دلیل خنکی هوا و فرصت کافی برای گشت و  گذار و آشنایی با روند ساخت و بنای این شهر است. در هنگام بازدید می توانید از تمامی مجموعه عکس های یادگاری گرفته و برای استراحت از بازارچه‌ای که محصولات و صنایع دستی شهر شیراز را عرضه می‌نمایند بازدید نمایید.
بعد از بازدید از تخت جمشید و میل کردن ناهار در رستوران‌های مرودشت مقصد بعدی پاسارگاد است.


2. پاسارگاد
یکی از آثار مشهور و تاریخی ایرانی که به عنوان پنجمین اثر میراث جهانی یونسکو شناخته شده و در سال 1383 به ثبت رسید، مجموعه تاریخی پاسارگاد می‌باشد. این مجموعه در اصل مقبره کوروش کبیر بوده که در جنگی با ماساگت‌ها کشته شد و بعد از آن در پاسارگاد تدفین گردید. در مجموعه پاسارگاد علاوه بر مقبره کوروش، کاخ بار عام، کاخ دروازه، آب‌نماهای باغ شاهی و برج سنگی هم وجود دارد.


3. نقش رستم
در نزدیکی مرودشت روستایی بنام زندگی آباد وجود دارد که از آثار تاریخی آن میت‌وان به مجموعه باستانی نقش رستم که آرامگاه چهار پادشاه هخامنشی و نقش برجسته‌های بجای مانده از دوران عیلامیان ساسانیان است.

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌های استان فارس

4. دروازه قرآن
دروازه قران که توسط عضدالدوله دیلمی به دلیل رد شدن مسافران از زیر قران و متبرک شدنشان بنا گردید. سرانجام در دوران پادشاهی کریم خان زند بازسازی‌هایی صورت گرفت و در اتاقک بالای دروازه قران دو جلد قرآن نفیس قرار داده شد. سرانجام در دروان پادشاهی رضا شاه دروازه قران به طور کلی تخریب شد و چندین سال بعد یک بازرگان شیرازی دروازه‌ای جدید ولی بزرگتر از دروازه قران اصلی بنا گردید.
هم اکنون دو قرانی که کریم خان زند در این بنا قرار داد در موزه پارس نگه‌داری می‌شوند.


5. حافظیه
یکی از سرشناس‌ترین شاعر مشهور شیرازی حافظ بوده که بپاس نگو داشت او بنایی بنام حافظیه در دوران زندیه به دستور حاکم فارس ساخته شد. در دوران‌های بعدی این آرامگاه تخریب و بازسازی شد و در نهایت در دوران رضاشاه آرامگاهی با طرح آندره گدار جایگزین گردید.
یکی از بهترین تفریحات در شب رفتن به آرامگاه حافظ و سعدیست که علاه بر خواندن غزل می‌توانید در کنار خانواده فالی هم بگیرید. از دیگر امکانات موجود در حافظیه کافی شاپ، بازارچه، آرامگاه و کتابخانه است.


6. سعدیه
در زمان‌های قدیم مقبره‌ای توسط شمس‌الدین محمد صاحب دیوانی برای شاعر گرانقدر ایرانی ساخته شد سرانجام به دستور حاکم فارس آرامگاه تخریب شده و در نهایت کریم خان زند بنایی بر مزار سعدی بنا نمود. در نهایت در دوران رضاشاه توسط محسن فروغی آرامگاه فعلی طراحی شد. در فصل بهار زمانی که به دیدن آرامگاه سعدی شاعر بزرگ ایرانی بروید بوی نارنج‌های اطراف باغ بدجور مستتان می‌کند. از زیبایی‌های این باغ علاوه بر محیط بکر و آرمگاه می‌توان به وجود حوض‌هایی زیبا و دیدنی اشاره نمود و حوض‌هایی که عقیده دارند با پرتاب سکه درون حوض حاجتتان برآورده می‌شود. البته باورها بر این بوده که شستن دست در این حوض سبب بازگشایی بخت دختران جوان می‌شود.
از دیگر امکانات باغ وجود کافه و بازارچه برای گردشگران و مسافران عزیز می‌باشد.

گردشی در آرامگاه شاعران معروف شیراز

7. بازار وکیل
مگه میشه به سفر رفت و خرید نکرد؟ یکی از اصلی‌ترین مکان‌هایی که باید در طول سفر بروید بازار گردی و خرید سوغاتی است. بازار وکیل شیراز جدا از بحث خرید یکی از زیباترین اثر تاریخی شیراز بوده که به عنوان یک مکان گردشگری و مناسب به حساب می‌آید. دستور ساخت این بازار زیبا توسط کریم‌خان زند بوده که در سفری به شهر لار و دیدن بازار لار تصمیم به ساخت بازار گرفت البته تا تکمیل شدن بازار 21 سال طول کشید ولی هم اکنون می‌توانید هر نوع سوغاتی که می‌خواهید پیدا نمایید. اگر به بازار وکیل رفتید سرای مشیر، بازار مسگرها، بازار حاجی، حمام و مسجد وکیل از بناهای دیدنی هستند که از آنها بازدید نمایید.
یکی از جذابیت‌های دیگر بازار وکیل سفره خانه سنتی که با تمامی دیوارهایش با کاغذهای نوشته شده با اشعار پر شده.


8. حمام وکیل

یادش بخیر قدیما که توی هر خونه‌ای حمام نبود و پدر و مادرامون و بزرگترای فامیل برای نظافت خودشون مجبور بودن به حمام محله و عمومی شهر برن. این حمام که در کنار مسجد و بازار وکیل قرار گرفته هم اکنون به یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز تبدیل شده که در زمان خود از پیشرفته‌ترین اصول طراحی و معماری ساخته شده. حمام وکیل شیراز هم یکی از حمام‌های قدیمی و درست و حسابی شهر بود که هنوز هم می‌توانید مراحل حمام، وسایل حمام و کار دلاک رو ببینید. بعد از حمام وکیل و استراحتی کوتاه در یکی از رستوران 2های شهر نوبت به ارگ کریم‌خانی می‌رسد.


9. ارگ کریم‌خانی
در قسمت مرکزی شیراز و در نزدیکی یکی از میادین شهر ارگی زیبا با دیواره های بلند به چشم می‌آید که زمانی محل حکومت و فرمانروایی کریم‌خان زند بوده و با وجود آن همه زیبایی و اقتدار در زمان پهلوی به زندان تبدیل می‌شود و خسارت های زیادی به ارگ وارد شد. هم اکنون این مکان به موزه بزرگ فارس تبدیل شده است. گشت زدن در این باغ چند ساعتی زمان می‌برد و بهترین زمان رفتن در هنگام عصر و غروب خورشید به دلیل چراغانی کردن درون باغ است.


10. باغ ارم
باغ قدیمی شیراز که می توانید هر نوع گل و گیاهی را که حتی یکبار هم نامش را نشنیده‌اید پیدا کنید باغ ارم شیراز است. این باغ برای دوستداران گل و گیاه بسیار مناسب و فضایی بسیار زیبا و دلنشین ایجاد می‌کند.
در درون این باغ علاوه بر گل و درخت می‌توان بنایی قدیمی با قدمتی طولانی پیدا نمود البته زمان احداث باغ احتمالا به دوران سلجوقی باز می‌گردد ولی زمان ساخت بنا مربوط به دوران قاجار می‌باشد. هم اکنون این باغ در اختیار دانشگاه شیراز بوده و به عنوان نمایشگاهی زیبا از انواع گل و گیاه در دل شهر شیراز دلنوازی می‌کند.

گردش عصر بهاری در باغ‌های تاریخی شیراز

11. باغ عفیف آباد
بد نیست در میان باغ‌های زیبا و پر از دار و درخت شیراز سری به باغ نظامی و موزه اسلحه خانه شیراز بزنیم. باغ عفیف آباد که به باغ گلشن معروف است توسط قوام‌الملک دوم بنا گردید و به باغی زیبا و پر از گل و درخت بعد از باغ ارم معروف است ولی این باغ اکنون در اختیار ارتش بوده و می‌توان مجموعه‌ای از کاخ سلطنتی و موزه سلاح‌های قدیمی را پیدا نمود. هم اکنون این باغ به بزرگترین موزه سلاح‌های خاورمیانه مشهور گردیده.
در کتار باغ عفیف آباد حمام و قهوه‌خانه سنتی قرار دارد که بد نیست چند ساعتی را به آشامیدن نوشیدنی‌های معطر و گوش دادن به موسیقی سپری نمایید.


12. باغ جهان نما
یکی دیگر از باغ‌های زیبا و تاریخی شیراز باغ جهان نما بوده که گفته شده در زمان آل ظفر این باغ وجود داشته تا پایان دوران صفویه باغی زیبا و پر رونق بوده ولی بعد از صفویه این باغ رو به ویرانی رفته و در نهایت در زمان زندیه احیا شده و عمارتی در وسط باغ احداث می‌گردد.

جاذبه تاریخی و مذهبی

1. شاه چراغ
یکی از بهترین مکان برای زیارت در شیراز شاه چراغ است که پیشنهاد می‌شوید یک شب به شاه چراغ بروید و زیارت در این مکان را از دست ندهید. اگر در هنگام غروب می‌روید هیچ وسیله اضافی با خود نبرید چون کسی نیست وسایلتان را تحویل بگیرد و حتی نمی‌توانید چادر به امانت بگیرید. محیط شاهچراغ بسیار زیبا و دلنشین است البته این محیط با وجود گردشگران و توریست‌های خارجی جذاب‌تر هم می‌شود.

آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و مذهبی شهر شیراز

2. مسجد وکیل
یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین مسجد شیراز که در دوره کریم‌خان زند بنا شد مسجد وکیل بوده که حتی در سفرنامه‌های قدیمی افراد معروف اسم مسجد وکیل به چشم می‌خورد. در سفرنامه پیر لوتی بنام به سوی اصفهان از این مسجد به عنوان کاخ لاجوردین و فیروزه بام یاد شده است.

جاذبه طبیعی

1. باغ پرندگان
یکی از باغ‌های زیبای شیراز که می توانید چندین هزار پرنده را تماشا نمایید باغ پرندگان شیراز بوده که برخی از این پرنده‌های سخنگو هستند.

2. پارک ملی بمو
این پارک که نام خود را از کوه بمو که در شمال شهر شیراز قرار دارد گرفته و در منطقه حفاظت شده‌ای قرار گرفته است. این پارک در سال 1341 در منطقه شکار ممنون تاسیس گردید و در مقام سوم پارک‌هایی که دارای تنوع جانورری هستند قرار دارد.

گردشی در جاذبه‌های طبیعی اطراف شیراز

3. غار‌ چاه‌ قلعه بندر
یکی از عجیب‌ترین غار ایران که معلوم نیست انتهایش به جا می‌رسید در حالی که محلی‌ها عقیده دارند این غار انتهایش به بندر عباس می‌رسید در شهر شیراز قرار دارد. اگر برای بازدید به این غار می‌روید حتما مراقب باشید راهنمایتان را گم نکنید.

4. آبشار دم اسب
یکی از جاذبه‌های طبیعی شیراز آبشار دم اسب بوده که باید از روستای قلات 1 ساعت پیاده‌روی نمایید تا به آبشار برسید. در طول مسیر طبیعتی دیدنی و بکری وجود دارد که به اندازه آبشار دیدنیست.


5. دریاچه مهارلو
اگر از دوستدران طبیعت بکر با پرندگان زیبا و دیدنی هستید دریاچه مهارلو بهترین گزینه برای گردش در اطراف شیراز است.

مراکز خرید و تفریحی

1. مرکز خرید آفتاب فارس
از مراکز تفریحی زیبا با معماری الهام بخش از تخت جمشید مرکز خرید آفتاب فارس می‌باشد. بهترین گزینه برای خرید بوده و حداقل نصف روزتان را باید بگذارید.

2. مرکز خرید خلیج فارس
از بزرگتریـن مرکزخریدهـای خاورمیانـه شناخته شده و همه چیز که از لباس گرفته تا لوازم خانگی می‌توان پیدا نمود. این مرکز خرید امکانات دیگری شامل استخر، سینما، شهربازی و سالن ورزشی وجود دارد.

3. مرکز خرید ستاره فارس
یکی از بزرگترین مراکز خرید در شهر شیراز ک علاوه بر مغازه، رستوران، کافی شاپ هم دارد مرکز خرید ستاره فارس است.

4. مرکز خرید هامون
اگر به دنبال مرکز خرید متفاوت و مدرن می‌گردید بهترن گزینه مرکز خرید هامون بوده که علاوه بر لباس می‌توان لوازم خانگی هم پیدا نمود.

5. مرکز تجاری حافظ
با وجود کم بودن تعداد مغازه در این مرکز تجاری باز هم می‌توان کلی لباس مارک‌دار و با کیفیت مناسب پیدا کرد.

6. لونا پارک
یکی از بهترین شهربازی‌هایی که می توان در شهر شیراز رفت شهربازی لونا پارک در منطقه خوش آب و هوای دامنه کوه است بهترین تفریح برای فرزندانتان به حساب می‌آید.

رستوران

1. دیزی سرای حمام وکیل
زمانی که به این رستوران می‌روید احساس می کنید در زمان سفر کرده و به زمان کریم‌خان برگشته‌اید معماری این حمام هنوز هم برای ما ایرانیان و گردشگرانی که از اقصی نقاط ایران می‌آیند دیدنیست. دیزی و چای بعد از دیزی بهترین انتخاب برای ناهار می‌باشد.


2. هفت خوان
قدمت زیادی ندارد ولی در طول همین مدت به عنوان جاذبه گردشگری و دیدنی شیراز مطرح شده. این رستوران نامش را از 7 طبقه غذاخوری‌اش می‌گیرد بدین شکل که هر طبقه غذای مخصوص سرو می‌کند. یــک طبقه غذای ایرانی و محلی شیراز، یـک طبقـه انـواع کباب، یــک طبقــه بوفه، یــک طبقه پیتـزا و ساندویچ، یـک طبقه انواع غذای فرنگی علاوه بر این کافی‌شاپ و موسیقی زنده هـم دارد.

بهترین صبحانه روز جمعه در شهر شیراز

3. آش شمس
اگر هوس آش شیرازی کرده‌اید معروف‌ترین و با کیفیت‌ترین آش‌فروشی شیراز آش شمس است که همه نوع آشی پیدا می‌شود ولی آش سبزی مزه دیگری دارد.


4. رستوران برنتین
اگر دنبال غذای محلی شیرازی هستید باید به رستوران برنتین بروید. سالنی کوچک ولی جمع و جور دارد پیشنها می‌شوید از پیش غذا تا دسر را حتما امتحان کنید.