مسجد امام که بنام‌های مسجد شاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع عباسی مشهور بوده مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مهم‌ترین بنای معماری اسلامی ایران شناخته شده. یکی دیگر از القابی که می‌توان به این مسجد نسبت داد شاهکاری تلفیقی از هنر معماری، کاشی‌کاری و نجاری که به راحتی قابل روئیت است. این میدان هم اکنون در قهرست جهانی یونسکو در کنار میدان نقش جهان به ثبت رسیده.


زمان ساخت این مسجد به 24امین سالگرد سلطنت شاه عباس صفوی بازگشته که نه تنها از لحاظ معماری زیبا و باشکوه است بلکه از نظر تزئینات هم بسیار با اهمیت می‌باشد. در چندین بخش مسجد امام کتیبه‌هایی مشاهده می‌شود که کار خطاطان و معماران در دوران صفوی بوده.


ورودی اصلی مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد اگر از سردر قیصریه وارد میدان می‌شوید بهترین گزینه استفاده از درشکه برای گردشی در فضای میدان است ولی از محلات اطراف که شامل خیابان استانداری، حافظ و سپه هم می‌توان وارد مسجد شد. با وجود این که شما از ضلع جنوبی میدان وارد مسجد می‌شوید ولی طبق معماری این مسجد دچار چرخش می‌شوید و طبق جهت مسجد قرار می‌گیرید.


بیشترین کاشی‌کاری هفت رنگ معرق در مسجد امام در بخش ورودیست. از نکات دیگر این مسجد وجود دو مدرسه بنام مدرسه سلیمانی و ناصری که در دوران صفویه تاسیس گردید. البته مدرسه ناصری به دلیل مرمت و بازسازی در دوران ناصرالدین شاه به نام ناصری مشهور شد.