یکی از معروف‌ترین بازار‌های تاریخی ایران بازار قصریه اصفهان بوده که به بازار سلطانی معروف گردید. این بازار از سردر قیصریه شروع شده و تا بازار دارالشفا ادامه دارد. بازار قیصریه لقب بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین مرکز خرید و فروش در دوران صفوی بازار اصفهان را به خود اختصاص داده و نقش عمده‌ای در اقتصاد نصف جهان ایفا می‌کند.
در دوران صفویه مجلل‌ترین و گران‌بهاترین کالاها در بازار قیصریه و سردرد قیصریه عرضه می‌شده همچنین این بازار مفصلی برای اتصال شهر نو و جدید در دوران صفویه به شهر کهنه ساخته شده در دوران سلجوقی است.


یازار قیصریه یکی از باشکوه‌ترین بخش بازار اصفهان است و در وسط بازار محوطه بزرگی با گنبدی زیبا طراحی گردیده. راسته بازار قیصریه دارای دو طبقه بوده که طبقه دوم برای امور دفتری و بازرگانیست و طبقه اول مختص حجره‌ها و مراکز خرید و فروش می‌باشد. از این بازار بازارچه‌های کوچکی انشعاب یافته که به مشاغل خاصی اختصاص داده‌اند.
وجه تمسیه قیصریه از واژه قصیر و سرا گرفته شده که در واقع قیصریه به راسته بازاری گفته می‌شود که کالاهای لوکس و گران قیمت ولی با وزن کم به فروش می‌رسد و به همین دلیل معماری و نقاشی‌های این بخش از سایر بخش‌های بازار غنی و پربارتر بوده.

سردر قیصریه
سردر بازار که در بخش شمالی میدان نقش جهان قرار دارد به عنوان ورودی باشکوه و اصیل میدان محسوب می‌شود و همچنین گذرگاهی به سوی قلب تپنده اصفهان شناخته شده. البته در این سردر می‌توان نفیس‌ترین نقاشی و شاهکارهای دوران صفویه را به وضوح دید. در سقف سردر قیصریه کاشی‌کاری‌هایی از شکوه معماری دوران صفویه دیده می شود که در دیواره‌های سردر نقاشی‌هایی زیبا قابل روئیت است. در دیوار سمت راست نقاشی اروپاییان در حال رقص و آواز، در دیوار سمت چپ تصویری از شکارگاه و در دیوار روبرو جنگ شاه عباس با ازبکان به تصویر کشیده شده.


در مورد وجه تمسیه این سردر می‌توان گفت که از اسم بازار گرفته شده به دلیل این که بازار قیصریه بلافاصله بعد از سردر قیصریه شروع می‌شود.
در زمان‌های قدیم سردر قیصریه 3 طبقه بوده ولی در اثر تخریب و عدم رسیدگی در دوران‌های قبلی تخریب شده و تنها دو طبقه باقی مانده که طبقه اول برای خرید و فروش و استقرار حجره‌هاست و طبقه دوم مختص امور بازرگانی و دفتری می‌باشد.
سرانجام در سال 1310 سردر قیصریه در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در آخر هم بخشی از سفرنامه دو جهانگرد بزرگ، ناصرخسرو و شاردن برای شما عزیزان به اختصار شرح می‌گردد:
بازارى بود بر دروازه خور (خورشید) که یکى از چهار دروازه‌ مشهور اصفهان در آن زمان بوده و در فصل نوروز عامه ‌مردم اصفهان با انواع خوردنى‌ها و آشامیدنى‌ها و آلات و ادوات موسیقى یکى دو ماه را در آن محل به تفریح و عیش و عشرت مى‌‌‌‌گذراندند و بالطبع براى احتیاج این جمعیت از اغذیه، البسه و غیره بازارهایى برپا مى‌کردند و بازاریان انواع نعمت‌ها را در آنجا گرد مى‌آورند.