از ارزشمند‌ترین و تاریخی‌ترین اثر تاریخی ایران که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده میدان نقش جهان و یا بقولی میدان شاه می‌باشد. این میدان که در چهار ضلعش برترین آثار معماری و با شکوه ایرانی قرار دارد به عنوان نگین درخشان شهر اصفهان در سطح جهان معروف گردیده. میدان نقش جهان را می‌توان با برترین میدان های جهان مقایسه نمود و حتی در آثار تاریخی هم از میدان کنکورد پاریس برتر بوده و بعد از میدان تیان آن من پکن در رتبه دوم بزرگترین میدان‌های جهان قرار دارد. مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و عمارت عالی‌قاپو از زیباترین بناهای تاریخی میدان نقش جهان است. شکوه و جلال اصفهان در دوران صفویه بوده ولی با حمله افغان‌ها به ایران خیلی از بناهای تاریخی از بین رفته و یا آسیب دیدند ولی با این وجود در زمان قاجار به بناهای اصفهان نهایت بی توجهی شده و رو به زوال رفته. خوشبختانه از دوران رضا شاه تاکنون بسیاری از این بناها ترمیم گردیده و با گذشت سالیان سال همچنان پابرجاست.


در این میدان تاریخی قدیمی ترین بازی و ورزش ایرانی که به بازی شاهان معروف بوده انجام می‌شده منطور بازی چوگان بوده که به دلیل وسعت این میدان بهترین مکان برای انجام بازی بوده. در ضلع جنوبی و شمالی میدان نقش جهان هم اکنون ستونهای کوتاه و سنگی دیده میشود که با وجود قدمتشان رهگذران بدون توجه از کتارشان رد می شوند در حالی که این ستونها یادگاری از بازی چوگان و قدیمیترین دروازه چوگان دنیا هستند. البته در این میدان علاوه بر بازی چوگان رژه نظامیان، برگزاری نمایش و چراغانی کردن هم صورت می‌گرفت.


میدان نقش جهان علاوه بر محلی برای گشت و گذار میدانی برای خشگذرانیست میدانی که می‎توان به عکاسی، خرید، کالسکه سواری و خوردن خوراکی های خوشمزه پرداخت.
برای خرید بهترین فرصت است که بعد از بازدید از میدان برای سوغاتی به بازار رفته و بهترین محصولات شهر را خریداری نمایید. برای عکاسی در هر جایی از میدان می‌توانید زیباترین و ماندنی‌ترین سوژه‌های ناب از بناهای تاریخی تا جنب و جوش مردم را عکاسی کنید. برای زمانی که احساس گرسنگی کردید بهترین زمان برای رفتن به کافه و رستوران‌های بازار و میدان نقش جهان برای میل کردن غذاهای محلی اصفهان است.


مسجد امام (مسجد شاه)
زمانی که در درون میدان نقش جهان بایستید تنها مسجدی که دارای گنبد و مناره است مسجد امام بوده که به عنوان مسجد تاریخی اصفهان و تنها بنای مهم معماری اسلامی ایران محسوب می‌شود. زیبایی و شکوه این بنا بخصوص در سردر مسجد به قدریست که هر کسی را به خودش خیره می‌نماید.
زمان بازدید: همه روزه از ساعت 9الی 11.30، 13 الی 16.30
بهای بلیط: برای اتباع ایرانی 3000 تومان، برای اتباع خارجی 20000 تومان


مسجد شیخ لطف الله
در یکی از اضلاع میدان نقش جهان مسجدی به چشم می‌آید که تنها دارای گنبد بوده و اثری از مناره وجود ندارد. مسجد شیخ لطف‌الله یکی از مساجد خاص و دیدنی ایران بوده که در دوران صفویه بنا گردیده. این مسجد از نظر معماری و کاشی‌کاری بی‌نظیر بوده و از شگفتی‌ها و تمایزات مسجد شیخ لطف‌الله نسبت به سایر مساجد نبود صحن و مناره است. در بخش گنبد طاووسی وجود دارد که پرهایش با تابش نور خورشید کامل می‌گردد.
زمان بازدید: همه روزه از ساعت 9 الی 11.30، 13 الی 16.30
بهای بلیط: برای اتباع ایرانی 3000 تومان، اتباع خارجی 20000 تومان

عالی‌قاپو
یکی از زیباترین عمارت‌های حکومتی و سلطنتی که دارای معماری زیبا و باشکوهیست عمارت عالی‌قاپو بوده که در طی 5 مرحله معماری از زمان شاه عباس تا آخر صفویه کامل و زیبا گردید. عمارت عالی‌قاپو دارای 6 طبقه بوده و در طبقه آخر زیباترین گچبری که مربوط به اتاق موسیقیست دیده می‌شود.
زمان بازدید: همه روزه به جز عاشورا و تاسوعا از ساعت 9 الی 17
بهای بلیط: برای اتباع ایرانی 3000 تومان، اتباع خارجی 20000 تومان

سردر قیصریه
یکی از اصلی‌ترین ورودی بازار اصفهان سردر قیصریه است که گذرگاهی بسوی تجارت نصف جهان شناخته شده. این سردرد که به عنوان سازه‌ای 3 طبقه‌ در دروان صفویه بنا گردید ولی با گذشت زمان طبقه آخر که مخصوص نقاره‌خانه بوده تخریب شده و تنها دو طبقه باقی مانده که طبقه دوم برای امروز دفتری و بازرگانی حجره‌هاست و طبقه اول بخش حجره، خرید و فروش است.