اصفهان است غرض، کعبه خوبان جهان              ماه تابنده که دردامن مام وطن است
اصفهان نام ولی نصف جهانش خوانند           خاک پاکش گهر و عنبرو مشک ختن است
پل خواجو پل چوبی، به برش سی و سه پل      در حریمش چمن و سرو گل و نسترن است

زیبایی و شکوه بناهای تاریخی شهر اصفهان چنان بیننده را مات و مبهوت خود می‌سازد که نه تنها برای شهروند اصفهانی خسته کننده نیست بلکه با هر بار مشاهده راز و رمز جدیدی کشف می‌گردد. بی دلیل نیست که می‌گویند اصفهان، نصف جهان به نحوی که از هزاران سال پیش این شهر پذیرای گردشگران و جهانگردان زیادی بوده که هر یک با هر زبانی زیبایی و شکوه این شهر را ستوده‌اند.
همه می‌دانند اصفهان چه شهر قشنگ و زیباییست، زیبایی این شهر به حدی وصف ناپذیر است که در همه ایام سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌نماید البته بیشترین سفر به اصفهان در ایام نوروزی به خاطر هوای زیبا و دلچسب آن است البته علاوه بر هوای عالی در اطراف اصفهان مناظر و مناطق دیدنی وجود دارد که تنها در فصل بهار بوده که در این سفرنامه به طور جامع و کامل ارائه می‌شود.
همسفران نوروزی پونز می‌‎توانید با توجه به لوکیشن‌های ثبت شده بر روی نقشه در هر روز به یک سری از جاذبه‌های گردشگری نصف جهان سربزنید.
ابتدا به سراغ جاذبه‌های تاریخی و گردشگری رفته سپس در ادامه سفر گردشی در جاذبه‌های طبیعی می‌زنیم.

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری
1. میدان نقش جهان

اولین و مهم‌ترین جاذبه تاریخی و توریستی اصفهان میدان نقش جهان بوده. در این میدان بخشی از مهم‌ترین بناهای دیدنی اصفهان واقع گردیده که می‌توان به مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد امام، عالی‌قاپو، سردر قیصریه و بازار قدیم اشاره کرد. در محوطه‌ای میدان روزها می‌توان کالسکه سواری و در شب تماشای ماه را تجربه نمود. در سال 1358 این میدان در لیست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.

مسجد امام (مسجد شاه) یکی از شاهکار‌های جاویدان معماری که در دروان صفویه بنا گردید و به عنوان مهمترین بنای معماری ایرانی- اسلامی ایران شهرت دارد. که در سال 1310 در آثار ملی ایران ثبت شد.


مسجد شیخ لطف‌الله یکی از مهمترین مساجد شهر اصفهان و میدان نقش جهان بوده که بر خلاف اکثر مساجد ایرانی مناره و صحن ندارد.


عالی‌قاپو که به عنوان شاه‌نشین و قصر دولت‌خانه میدان نقش جهان نامیده می‌شد به عنوان یکی از زیباترین بناهای دوران صفوی شناخته شده.

میدان نقش جهان، نگین درخشان شهر اصفهان

سردر قیصریه که درست روبروی مسجد امام است یکی دیگر از مکان‌های زیبایست که در روزگار صفوی ساخته شده و هنوز پابرجاست. این بخش هم در آثار ملی ایران به ثبت رسیده.


بازار اصفهان از میدان نقش جهان شروع می‌شود باید نزدیک 1 ساعت راه بروید تا به انتهای بازار برسید. در زمان پیاده‌روی می‌توانید هر جنسی را قیمت نمایید و یا مسیرتان را تغییر دهید و هر زمانی که احساس خستگی کردید در گوشه‌‎ای از میدان بنشینید و به تماشای میدان بپردازید.

2. پل‌های تاریخی اصفهان

با وجود این که رودخانه زاینده رود خشک شده است ولی باز هم پل‌های معروف اصفهان دیدنی و زیبا هستند.
سی و سه پل: یکی از بهترین و معروف‌ترین پل‌های جهان که دوران صفوی بنا گردید سی و سه پل بوده که به نام پل الله‌وردی خان معروف است. این پل دارای 33 دهانه است و در دوران حکومت شاه عباس صفوی ساخته شد.


پل خواجو: این پل زیبا در زمان شاه‌عباس دوم بر روی رودخانه زاینده‌رود بنا گردید. در میانه پل خواجو ساختمانی برای اقامت شاهان صفوی در نظر گرفته شده که به بیگربیکی معروف است.

پل چوبی: این پل که در میانه سی و سه پل و پل خواجو قرار داشته به دلیل این که آب رودخانه از این پل بصورت دریاچه ای بیرون می‌آید به پل دریاچه هم معروف بوده. از نام‌های دیگر این پل می‌توان به پل سعادت آباد اشاره کرد.


پل شهرستان: قدیمی‌ترین پل اصفهان پل شهرستان بوده که در زمان ساسانیان بنا گردید. از دلایل نام‌گذاری این پل بخاطر قرارگیری در روستایی بنام شهرستان است.

عمارت عالی‌قاپو، قصر دولت‌خانه نصف جهان

3. عمارت‌های مهم

زیباترین عمارت و باغ‌های تاریخی اصفهان در زمان صفویه بنا گردیده که پر از ریزه‌کاری و جزئیات در معماری هستند.
هشت بهشت: یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین باغ عمارت در اصفهان هشت بهشت بود. این کاخ که روزگاری زیباترین کاخ عالم نامیده می‌شد در دوران صفویه بنا گردید.


چهلستون: یکی دیگر از بناهای تاریخی و بی‌نظیر که در دوران صفویه بنا گردید کاخ چهلستون است. که در دوران صفویه ساخته و تکمیل شد. از جذابیت‌های این کاخ می‌توان به آیینه کاری، تابلوهای نقاشی بی‌نظیر و آیینه‌کاری اشاره نمود.


تالار اشرف: یکی از بناهای تاریخی اصفهان که در دوران صفوی محل اقامت پادشاهان و حرم سلطنتی بوده و از دلایل شهرت این کاخ برای گچبری و زرنگاری‌های کاخ است.


منارجنبان: بنای منارجنبان در زمان حکومت اولجایتو یکی از پادشاهان ایلخانی بنا گردید که با کاشی‌کاری‌هایی به رنگ لاجوردی و فیروزه‌ای زیبا گشته است.

خانه قزوینی ها: یکی از بناهای به جای مانده از دوران قاجار و در پادشاهی ناصرالدین شاه خانه قزوینی‌ها بوده معماری این خانه به حدی زیباست که شما را به وجد می‌آورد.


مدرسه چهارباغ: آخرین بنای باشکوهی که در دروان صفویه و به دستور شاه سلطان‌حسین بنا گردید مدرسه چهارباغ بوده که مختص تدریس طلاب دینی و به عنوان مسجد هم استفاده می‌گردید.


4. بناهای مذهبی

از بناهای مذهبی در شهر اصفهان می‌توان به آرامگاه و کلیساها اشاره نمود البته تعداد کلیسا در اصفهان به دلیل وجود ارامنه زیاد بوده که در این بخش به آنها اشاره می‌شود.
کلیسای وانک: یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های مذهبی برای ارامنه مقیم ایران کلیسای وانک بوده که علاوه بر نقاشی و تزئینات معماری خاص دارای آثار گران‌بهایی زیبایی است.


کلیسای مریم و هاکوپ مقدس: کلیسای هاکوپ قدیمی‌ترین کلیسای اصفهان بوده و زمان ساخت آن به دوران صفویه باز می‌گردد در کنار این کلیسا، کلیسای مریم مقدس قرار دارد.


کلیسای گئورک مقدس: 
دلیل معروفیت این کلیسا به خاطر دستور شاه‌عباس برای وارد کردن سنگ‌های قیمتی به این کلیسا است.


مسجد امام اصفهان، مهم‌ترین مسجد با معماری ایرانی اسلامی نصف جهان

کلیسای بیت لحم: یکی دیگر از کلیساهای معروف و مشهور در دوران صفویه کلیسای بیت لحم بوده که دارای نقاشی‌های فوق العاده و بی نظیری است. هم اکنون این کلیسا جزء آثار ملی ایران درآمده.


آرامگاه تخت فولاد: قدیمی‌ترین قبرستان در شهر اصفهان تخت فولاد بوده که قدمتش به سال 4 هجری قمری باز می‌گردد. هم اکنون این قبرستان محل تدفین افراد مشهور و سرشناس در دوران‌های مختلف تاریخی گردیده است.


از دیگر جاذبه‌های تاریخی اصفهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. آتشکده آتشگاه: یکی از آتشکده‌های مشهور ایرانی که در زمان ساسانیان بنا گردید و در استان اصفهان قرار دارد آتشکده آتشگاه بوده. این آتشکده عنوان یکی از 7 آتشکده بزرگ ایران را به خود اختصاص داده است. فقط کافیست از شهر اصفهان نیم ساعت دور شوید و به سمت نجف‌آباد حرکت نمایید تا به آتشکده برسید.

2. خیابان چهارباغ: از محبوب‌ترین خیابان اصفهان، خیابان چهار باغ بوده که حکم خیابان ولیعصر را برای تهرانی‌ها دارد حتما در سفرتان زمانی را برای قدم زدن در این خیابان خاطره انگیز اختصاص دهید.


3. محله جلفا:
یکی از قدیمی‌ترین محله‌های ارمنی‌نشین شهر اصفهان محله جلفا بوده که بیشترین کلیساها در این محله واقع گردیده البته علاوه بر کلیسا در این محله رستوران، کافه و … هم وجود دارد که محل خوبی برای پیاده‌روی در هنگام عصر می‌باشد.


جاذبه های طبیعی و توریستی

در شهر اصفهان علاوه بر جاذبه‌های تاریخی جاذبه‌های طبیعی و گردشگری زیادی وجود دارد که می‌توان در لابلای تاریخ اصفهان به این مکان‌ها هم مراجعه کرد و چند ساعت خوب و مفرحی را برای خود و خانواده‌تان بسازید.
1. باغ پرندگان
این باغ در نزدیکی زاینده‌رود و در پارک ناژوان واقع گردیده و عنوان اولین باغ پرندگان ایرانی را به خود اختصاص گردیده. در این باغ حدود ۱۶ ستون متحرک وجود دارد که بر روی این ستون‌ها به وسیله توری سقف محوطه باغ برای جلوگیری از خروج پرندگان پوشیده شده. این مکان بهترین تفریح برای کودکانتان است.

2. پارک ناژوان
این پارک که بجای مانده از باغ‎های قدیمی اصفهان بوده و در یکی از محله‌های باصفای اصفهان قرار دارد. این پارک در محیطی بکر و به دور از هر گونه شلوغی و سر و صدا قرار دارد. حتما پیشنها می‌شود در این پارک تونل آکواریوم را از دست ندهید.


بازار قیصریه، قلب تپنده اقتصاد نصف جهان 

3. کوه و پارک جنگلی صفه
یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان کوه صفه بوده که به عنوان بام اصفهان مطرح گردیده. علاوه بر وجود بلندی و ارتفاع دارای طبیعتی بکر و قلعه‌ای باستانی و تاریخیست.

4. باغ بهادران
یکی از مناطق ییلاقی و دیدنی در نزدیکی اصفهان باغ بهادران بوده که بهترین فرصت برای سفری کوتاه به اطراف شهر است می توان در این باغ زیرانداز انداخت و چند ساعتی را در کنار خانواده به تفریح گذراند.


5. دشت لاله‌های واژگون
اگر به اصفهان در ایام نوروز سفر می‌کنید و از دشت لاله‌های واژگون دیدن نکنید بی فایده است. فاصله اصفهان با دشت لاله‌های خوانسار و دشت لاله‌های کوهرنگ کمتر از 1 ساعت بوده و بهترین فرصت در ایام نوروزی و فصل بهار است.


6. باغ گل‌ها
این باغ که در نزدیکی رودخانه زاینده رود واقع گردیده و دارای باغ صخره‌ای، باغ ایرانی، آمفی تئاتر، برکه و … می‌باشد. محیط این باغ بقدری زیباست که ساعت‌ها هم در آن باشید کم است.

بهترین رستوران های اصفهان

از جمله غذاهای معروف و محلی اصفهان خورشت ماست و بریونی بوده که در همه رستوران‌ها یافت می‌شود در این بخش هدف معرفی بهترین رستوران‌های شهر اصفهان است.
1. رستوران شهرزاد
از معروفترین و قدیمی‌ترین رستوران‌های اصفهان، که انواع و اقسام غذاهای ایرانی و فرنگی یافت می‌شود رستوران شهرزاد بوده. این رستوران که در نزدیکی سی و سه پل قرار دارد می‌توان بهترین کیفیت غذایی با قیمت مناسب را پیدا نمود.

بهترین صبحانه روز جمعه اصفهان

2. رستوران خوان گستر
یکی دیگر از معروف‌ترین رستوران‌های اصفهان خوان گسترست که دارای بوفه انواع غذاهای ایرانی است. این رستوران در اصفهان 2 شعبه دارد یکی در هتل جلفا و دیگری در مرکز خرید سیتی سنتر قرار دارد.


3. رستوران حاج محمود
اگر به دنبال بریونی خوشمزه هستید رستوران حاج محمود در دل بازار قدیم اصفهان را از دست ندهید. اگر قصد رفتن به این رستوران را دارید تا قبل از ظهر و قبل از تمام شدن بریونی به این رستوران بروید.


4. رستوران اعظم 

یکی دیگر از رستوران‌هایی که بریونی‌هاش حرف نداره رستوران اعظم اصفهان بوده که به عنوان معروف‌ترین رستوران در طبخ بریونی مطرح گردیده.


5. ساندویجی کارن

یکی از ساندویجی‌های معروف اصفهان که در خیابان خاقانی قرار دارد ساندویجی کارن است. پیشنهاد پونز تست غذای بندری در این رستوران است.

مراکز تفریحی و خرید

جدید ترین شهربازی در شهر اصفهان که به تازگی افتتاح گردیده شهربازی رویاها بوده و از مراکز خرید می‎توان به سیتی سنتر، مرکز خرید مهرسان و بازار اصفهان اشاره نمود.