توی این بخش قصد داریم با طرفداران املت و نیمرو سری به پرطرفدارترین املت فروشی‌های تهران بزنیم. اگر شما عزیزان به دنبال صبحانه در جایی شیک و لاکچری می‌گردید بهتر است مقاله بهترین صبحانه روز جمعه تهران را مطالعه نمایید ولی اگر براتون مهم نیست که کجا صبحانه می‌خورید با پونز برای معرفی خاصترین و قدیمی‌ترین املت فروشی‌ها همراه باشید.
زمانی که به این قهوه‌خانه‌ها وارد می‌شوید فقط تخم‌مرغ و رب و پیاز و چایی توی استکان‌های کمر باریک هستش البته بعضی از این قهوه‌خانه‌ها توی بساطشون سوسیس و تخم مرغ و کره و پنیر و … هم وجود داره ولی اصلی‌ترین صبحانشون املت است.
بیشتر املت‌های معروف در قدیمی‌ترین قهوه‌خانه‌های تهران بوده که بواسطه ی نوستالژیک بودنشون توی ذهن همه نقش بسته البته در این قهوه‌خانه‌ها در زمان ناهار دیزی سرو شده و در برخی قلیون یافت می‌شود.

1. عمو یحیی
یکی از رستوران کوچک و قدیمی که پاتوق املت خوری در شمال تهران شده قهوه‌خانه عمو یحیی است. املت در این رستوران توی ظرف روحی سرو شده و خود املت‌ها توسط عمو یحی طبخ می‌شود. تخم مرغ در این قهوه‌خانه در لگنی بزرگ نگه‌داری شده البته منو این رستوران دارای قیمت فوق العاده مناسبیست و گزینه خوبی برای صبحانه روز جمعه به حساب می‌آید. در منو عمو یحیی علاوه بر املت، نیمرو، کره، پنیر، خامه، عسل و عدسی هم وجود دارد. از مزایای دیگر این قهوه‌خانه سرو دیزی در زمان ناهار می‌باشد.


2. عمو هوشنگ
در همان منطقه نیاوران قهوه خانه سنتی و قدیمی دیگری بنام عمو هوشنگ که با املت‌هایش در شهر تهران معروف شده وجود دارد. زمانی که به این قهوه‌خانه وارد می‌شود سریعا یک استکان چای در مقابل شما قرار گرفته و بعد از آن می‌توانید با خوردن املت خوشمزه در صبح جمعه خاطره خوبی را برای خود بسازید.در منو این قهوه خانه علاوه بر املت، سوسیس تخم‌مرغ هم معروف بوده و گزینه بسیار خوبیست البته در وقت ناهار هم این مکان مشتری‌های خاص خودش را دارد. ناهار روز جمعه با قیمه خوشمزه در قهوه خانه عمو هوشنگ بسیار لذتبخش است.
تنها مشکل این قهوه‌خانه ورود بانوان است که از ظهر به بعد خانم‌ها هم می‌توانند به این قهوه‌خانه بیایند ولی صبح مختص آقایان بوده.


3. عمو سهراب
یکی از رستوران‌های تازه تاسیس که در طول مدت زمان کوتاهی توانسته با قهوه‌خانه‌های قدیمی و معروف رقابت نماید و در شهر تهران معروف شود قهوه‌خانه عمو سهراب بوده. فضای این قهوه‌خانه هم زمان حال دارد هم گذشته بطور که در برخی مکان‌ها حس و حال سنتی دارد و برخی مدرن و پیشرفته است. در قهوه‌خانه عمو سهراب علاوه بر املت، دیزی، کباب و انواع غذای خانگی سرو می‌شود. در منو صبحانه مفصل این قهوه خانه علاوه بر املت سوسیس تخم‌مرغ هم وجود دارد.


4. حسین املتی
یکی دیگر از املت فروشی‌های معروف در شمال شهر تهران و در محله دزاشیب قهوه‌خانه حسین املتی است. این قهوه‌خانه در نزدیکی عمو هوشنگ، عمو سهراب و عمو یحیی قرار دارد ولی آنچنان شناخته نبوده و حسنی برای افرادی که از شلوغی فراری هستند می‌باشد. در نزدیکی این قهوه خانه نانوایی سنگکی قرار دارد که سبب شده در کنار املت همیشه نان تازه باشد. از دیگر ویژگی‌های این قهوه‌خانه چایی بسیار خوش عطر عمو حسین بوده که سبب تمایزش از سایر قهوه‌خانه‌ها گردیده. در زمان ناهار دیزی سرو می‌گردد.


5. قهوه‌خانه آقا بهروز
یکی از کوچک‌ترین و ناشناخته‌ترین املت فروشی‌های تهران قهوه‌خانه آقا بهروز بوده که در جایی ناشناخته بین خیابان ناصرخسرو و پامنار واقع گردیده. برای یافتن این قهوه‌خانه باید حتما از بازاریان و کاسبان محل پرس و جو نمایید تا به قهوه‌خانه برسید. محیط این قهوه‌خانه کوچک بوده ولی بسیار صمیمی و دلنشین است.

6. قهوه‌خانه گل‌ها
یکی از قهوه‌خانه‌هایی که در دوران‌های مختلف اتفاقات زیادی به خودش دیده و پر از خاطره از قدیم الایام تا امروز است قهوه‌خانه گل‌ها می‌باشد. اگر به این قهوه‌خانه در قدیم رفته باشید متوجه می‌شوید میز و صندلی‌هایش همچنان دست نخورده باقی مانده و تغییری نکرده. در این قهوه‌خانه هم خبری از لوازم لوکس نبوده البته در این قهوه‌خانه هم در استکان چای می‌آورند.

7. دیزی سرای ولیعصر
یکی از قهوه‌خانه‌های شلوغ و پر رفت و آمد در مرکزی شهر تهران دیزی سرای ولیعصر بوده. این قهوه‌خانه به حدی شلوغ است که در برخی از افراد در بیرون از قهوه‌خانه ایستاده و صبحانه میل می‌کنند. این قهوه‌خانه در اصل دیزی سرا است ولی به خاطر املت‌هایش چند سالیست که بر سر زبان‌ها افتاده به حدی خوشمزه است که فکر امتحان کردن سایر غذاهای لیست به فکرتان نمی‌رسد البته بعد از املت بهترین انتخاب سوسیس تخم‌مرغ است.
در این دیزی سرا تمامی غذاها به همراه پیاز و فلفل سبز سرو می‌گردد.


8. دیزی سرای طرشت
یی از پاتوق‌های قدیمی تهران که در محله طرشت واقع گردیده دیزی سرای طرشت می‌باشد. این دیزی سرا به حدی دیزی‌هایش معروف و خوشمزه است که در زمان ناهار صفی طولانی به همراه دارد البته در کنار دیزی املت و نیمرو هم در این دیزی سرا حرف اول را می‌زند. از ویژگی‌های این دیزی سرا اگر تعداد بالا باشد به جای خوردن نفری 1 املت یک ماهیتابه بزرگ با چند قاشق در مقابلتان قرار می‌گیرد.


9. قهوه خانه آدربایجان
یکی دیگر از قهوه‌خانه‌های پرطرفدار در مرکز شهر تهران که هنوز هم فضای سنتی و قدیمی خود را حفظ نموده قهوه‌خانه آدربایجان است. در این قهوه‌خانه پرطرفدار مانند عمو یحیی به دنبال تمیزی نبوده بلکه به فکر یک املت خوشمزه و حرفه‌ای باشید. در این قهوه‌خانه هم مانند سایرین چای به صورت لیوانی و یا استکان سرو می‌گردد.